Нажаль, в багатьох дорожньо-транспортних пригодах потерпілі зазнають травм. В більшості випадків це синці, садна, подряпини, легкі тілесні ушкодження. При цьому, питання про відповідальність за легкі тілесні ушкодження при ДТП прямо не прописана у законі. Згідно статті 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, учасники дорожнього руху притягаються до відповідальності, якщо було пошкоджено транспортні засоби, вантаж, автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди, дорожні споруди чи інше майно.
В той же час, якщо в результаті ДТП було спричинено середньої тяжкості тілесне ушкодження, або більш тяжкі наслідки (тяжке тілесне, заподіяння смерті), винні особи відповідають вже за статтею 286 Кримінального кодексу України. Жодна з перелічених статей не містить конкретного посилання на відповідальність за легкі тілесні ушкодження при ДТП.
Справа криється в тому, що чинний в Україні Кримінальний кодекс не передбачає взагалі відповідальності за легкі тілесні ушкодження заподіяні з необережності. В свою чергу, стаття 286 КК України, містить лише вказівку на «мінімальний» поріг відповідальності – середньої тяжкості тілесні ушкодження. Такий підхід застосовується через те, що злочин передбачений статтею 286 КК України – з необережною (іноді кажуть – зі змішаною) формою вини. Відповідно, шкода в результаті ДТП заподіюється з необережності.
Яка стаття за легкі тілесні ушкодження при ДТП
Виходячи з окресленого вище, відповідальність за легкі тілесні ушкодження при ДТП за кримінальним законом (статтею 286 КК України) не настає! Необережні легкі тілесні ушкодження, в тому числі, в результаті ДТП – в Україні не караються! Водночас, заподіяння легких тілесних при ДТП не виключає інших видів відповідальності: адміністративної та цивільної.
Яка відповідальність за легкі тілесні ушкодження в ДТП
При заподіянні легких тілесних ушкоджень в ДТП відповідальність настає за статтею 124 КУпАП, а це, зокрема:
– штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Винна особа притягається до адмінвідповідальності та повинна відшкодувати в повному обсязі потерпілим витрати пов’язані з лікуванням. Якщо винна особа має поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) – дані витрати відшкодовує страхова компанія, в межах передбачених полісом. Виходячи з природи легких тілесних – даної суму 100% вистачить для покриття збитків та заподіяної шкоди (бо у іншому випадку це вже будуть не легкі тілесні).

Якщо ви заподіяли легкі тілесні ушкодження при ДТП відповідальність настає за статтею 124 КУпАП, а у випадку, якщо в вас відсутній ОСЦПВ, ще й за цивільним законодавством в межах відшкодування завданих збитків потерпілому. Крім того, винна особа підлягає накладенню адміністративного штрафу за статтею 126 КУпАП (через відсутність страхового полісу).