Учасники дорожнього руху у разі потрапляння в ДТП (дорожньо-транспортна пригода) зобов’язані залишатись на місці до з’ясування обставин та оформлення необхідних документів. У разі залишення місця ДТП самовільно, обов’язково застосовуються санкції до винуватої особи. Покарання за втечу з місця ДТП в Україні може бути різним, в залежності від наслідків пригоди.
Як правило у більшості випадків мова йде про залишення місця ДТП у якому немає серйозно постраждалих та не заподіяна суттєва шкода. В таких випадках покарання за втечу з ДТП настає згідно статті 122-4 КУпАП «Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди». Якщо ж в результаті ДТП було заподіяно тілесні ушкодження які могли призвести або призвели до настання смерті людей – покарання за залишення місця дорожньо-транспортної пригоди настає згідно ст. 135 Кримінального кодексу України «Залишення в небезпеці».
Будь-яка відповідальність за втечу настає лише в тому випадку, коли особа що втекла – має відношення (вона винна умисно чи необережно) до самого ДТП. Така відповідальність не розповсюджується на свідків. Серед осіб які причетні до ДТП та підлягають покаранню за втечу з його місця можуть бути як водії так і пішоходи.
Адміністративне покарання за втечу з місця ДТП
У разі відсутності тяжких наслідків, особу яка втекла з місця ДТП повинно бути притягнуто до адміністративної відповідальності за 122-4 КУпАП «Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди». За даною статтею, зокрема передбачене покарання у вигляді:
– штрафу в розмірі п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.
Крім того, у адмінпрактиці особу яка втекла з місця ДТП як правило вважають винуватою у самій пригоді (аварії) майже без фактичної можливості довести свою правоту. Працівники поліції найчастіше клопочуть про позбавлення прав керування транспортним засобом для осіб, що зникли з місця ДТП. Зникнення з місця ДТП як правило є додатковим правопорушенням до самого порушення ПДР, яке й призвело до ДТП. Страхові компанії як правило відмовляються від виплат по відшкодуванню третім особам, посилаючись на протиправну поведінку – втечу з місця пригоди, мотивуючи це тим, що скоріш за все особа: була в нетверезому стані, не мала при собі документів, або взагалі не знаходилась за кермом (якщо керувала особа на яку не оформлена страховка).
Кримінальне покарання за втечу з місця ДТП
Кримінальне покарання за залишення місця ДТП застосовується достатньо рідко. В більшості випадків особу притягають за порушення ПДР за статтею 286 Кримінального кодексу. Проте, якщо у разі вчиненого ДТП винний втік, а потерпілим було заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження (хоча б одному з потерпілих), або більш тяжкі ушкодження чи загибель в результаті травмування від ДТП, дії особи обов’язково кваліфікуються за статтею 135 Кримінального кодексу України як «Залишення в небезпеці», через те, що винна особа (яка втекла з місця ДТП) мала змогу надати допомогу потерпілому (им), та сама поставила потерпілого (их) в небезпечний для життя стан.
В такому випадку, покарання за втечу з місця ДТП залежить від тих наслідків, які настали. Зокрема, якщо з потерпілим (ми) буде все гаразд, але вони дістали середньо тяжкості тілесні ушкодження, винному загрожує:
– обмеження волі на строк до двох років чи позбавленням волі на той самий строк.
Якщо ж після травмування від ДТП у потерпілого (их) настала смерть чи інші тяжкі наслідки, винній особі загрожує:
– позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Таким чином, відповідальність за втечу з місця ДТП в Україні може бути адміністративною чи кримінальною. Покарання яке понесе особа за втечу з місця аварії буде залежати від наслідків ДТП що сталось за її участью. Покарання за зникнення з місця дорожньо-транспортної пригоди поширюється лише на осіб, які причетні до неї.
Якщо свідок ДТП втік з місця його вчинення, він не підлягає відповідальності. Але якщо в майбутньому його будуть допитувати у якості свідка з приводу ДТП з тяжкими наслідками, і він відмовиться від дачі показань – може бути притягнутий до кримінальної відповідальності (позбавлення волі).