Трапляються ситуації, коли під час експлуатації транспорту може заподіюватись шкода людям, тваринам або майну. Актуальне питання сьогодні – яка відповідальність за збиту собаку в Україні. Бо такі випадки, нажаль, трапляються… В законодавстві існує низка норм, які так чи інакше дозволяють притягнути до відповідальності людину, що заподіяла шкоду чи вбила тварину. Тим не менш, відповідальність за збиту собаку в даному випадку розглядається у випадках заподіяння шкоди саме водієм транспортного засобу.
Яка стаття за збиту собаку в Україні
Зміст
Чинні Кримінальне та Адміністративне законодавство не місять статті за збиту собаку ні як адміністративне правопорушення, ні як злочин. Однак, є певні нюанси. Так, за загальним правилом, відповідальність за ДТП настає за статтею 124 КУпАП саме за «пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна». Як бачимо, тварини напряму не передбачаються як об’єкт, якому завдається шкода власником транспортного засобу.
З огляду на це, за збиття бездоглядної (вуличної) собаки, ніякої відповідальності не настає, через відсутність факту ДТП. Саме через це, часто кажуть що ніякої відповідальності за збитих тварин водій не несе.

Якщо собака має власника
Тим не менш, якщо собака – перебуває у власності третіх осіб (інших громадян), то вона є згідно статті 180 Цивільного кодексу України – особливим об’єктом цивільних прав. Дана стаття знаходиться у Главі 13 «Речі. Майно». Таким чином, за збиття собаки відповідальність може наставати якщо ця тварина – перебуває у власності інших осіб (домашня тварина), та власник – висуває певні претензії. В такому випадку, водій що збив собаку повинен відповідати за статтею 124 КУпАП, як за пошкодження іншого майна та нести цивільно-правову відповідальність.
Відповідальність за збиту собаку: проблеми на практиці
Відповідальність за збиту собаку в Україні, яка є домашньою твариною ускладняється тим, що згідно Цивільного кодексу України, і собаки, і авто – це джерела підвищеної небезпеки. За шкоду, заподіяну такими джерелами власники завжди несуть в повному обсязі. Однак не зважаючи на це, збиття собаки як правило відбувається на проїжджій частині. Тобто там, де собака знаходитись не повинна. Виходячи з цього, відповідальність за збиття собаки на дорозі, незалежно від наявності власника собаки – виключається.
Більш того, теоретично, відповідальність за відшкодування ремонту транспортного засобу яким було збито собаку – покладається на власника тварини.
У випадку, коли собаку збили (переїхали) на тротуарі чи у дворі житлового будинку, відповідальність повинна покладатись на водія авто. Нажаль, у вітчизняній практиці випадки дійсного притягнення до відповідальності за збиття собаки – неймовірно рідкі. Як правило, все завершується лише відмовами.