В житті зустрічаються ситуації в яких люди погрожують один одному. Ці погрози можуть бути дуже різноманітними. В одних випадках, погрози підкріплюються чимось зовні. В інших – просто залишаються на слова. Але треба розуміти яке покарання за погрози може загрожувати. Чи є взагалі відповідальність за погрози в Україні? Питання достатньо складне та цікаве. За деякі погрози, винних можуть притягнути навіть до кримінальної відповідальності…
За абстрактні погрози в бік особи не пов’язані з ускладненнями – ніяка відповідальність не настає. Якщо коротко, що стосується погроз, які є самостійними злочинами (з перерахованих нижче), то винна особа може понести покарання (в середньому по цим всім статтям):
– від штрафу та виправних робіт, до позбавлення волі на строк до 14 років (якщо це здійснено з обтяжуючими обставинами по відношенню до правоохоронців, суддів, журналістів тощо)
Давайте розбиратись чи караються погрози чи ні, і якщо так – то як саме, та за які саме погрози може загрожувати відповідальність сьогодні.
Чи є в Україні відповідальність за погрози
Зміст
Поняття погрози, нажаль, ніде чітко не розтлумачене в законодавстві України. Крім того, сьогодні відсутня окрема стаття і в адміністративному кодексі (КУпАП), і в кримінальному кодексі (КК України) яка б передбачала відповідальність за «погрози». Разом із цим, існує декілька статей в Кримінальному кодексі, які передбачають відповідальність за погрози в конкретних ситуаціях чи щодо певних дій (речей).

І так, яке покарання за погрози в Україні наразі реалізовано у законодавстві? Зокрема, сьогодні криміналізовано такі погрози як:
- Стаття 129. Погроза вбивством
- Стаття 195. Погроза знищення майна
- Стаття 258. (Погроза вчинити)Терористичний акт
- Стаття 266. Погроза вчинити викрадання або використати радіоактивні матеріали
- Стаття 345. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу
- Стаття 345-1. Погроза або насильство щодо журналіста
- Стаття 346. Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча
- Стаття 350. Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок
- Стаття 377. Погроза або насильство щодо судді, народного засідателя чи присяжного
- Стаття 386. (Погроза спрямована на) Перешкоджання з’явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку
- Стаття 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи
- Стаття 405. Погроза або насильство щодо начальника (військовий злочин)
- Стаття 444. (Погроза вчинити напад на) Злочини проти осіб та установ, що мають міжнародний захист
Майже у всіх випадках мова йде про погрозу вбивством, заподіянням ушкоджень чи травмування відповідних осіб, а також знищення чи пошкодження їх майна. Всі дії – погрози так само призводять до відповідальності у разі вчинення їх по відношенню до близьких родичів потерпілого (якому погрожують). Тобто, у цих ситуаціях відповідальність за погрози настає не тільки при погрозі конкретній людині, але й її близьким родичам.
Чи існує відповідальність за погрози іншого типу?
Незважаючи на те, що є конкретний невеликий перелік статей за якими притягають за погрози, це зовсім не значить, що за погрози іншого типу чи іншим суб’єктам відповідальність в Україні не настає! Справа в тому, що у вітчизняному законодавстві погрози розглядаються не в якості окремого злочину чи правопорушення, а в якості способу їх вчинення.
Таким чином, відповідальності за погрози в Україні напряму є лише за обмеженим колом статей Кримінального кодексу України. Однак самі погрози можуть бути способом інших злочинів, за якими і настає відповідальність у разі їх оголошення. Які це злочини?
Яке покарання за погрози в складі інших злочинів
Яке покарання за погрози які поєднані з іншими діяннями, що також є злочинами? Наприклад, погроза застосовується при вчиненні таких злочинів як грабіж та розбій, вимагання тощо. Потерпілому можуть погрожувати позбавленням життя, заподіянням шкоди здоров’ю, майну тощо.
В таких випадках, можна сказати що покарання за погрози настає за тією статтею (за те діяння), в рамках якого вона висловлювалась. Погрожували вбивством при розбійному нападі – покарання за погрозу за статтею 187 КК України (Розбій). Погрожували розголошенням небажаної інформації для заволодіння грошима – покарання за погрозу за статтею 189 КК України (Вимагання).
За які погрози не притягують до відповідальності
Поряд за наведеним вище достатньо великим переліком випадків настання відповідальності за погрози, є й безліч випадків, коли за них відповідальність не настає. Так, в чинному законодавстві України нічого не сказано про погрози заподіяння тілесних ушкоджень (побиття) «звичайної» людини (не правоохоронця, журналіста, судді тощо). Тобто, погрожувати вбивством – злочин, а погрожувати побити людину – ні.
При всій абсурдності ситцації, правоохоронні органи фактично не розглядають заяви про погрози побиття, скалічення тощо, якщо вони не поєднанні з посяганням на власність, або не висловлені в бік «спеціальних» потерпілих: поліцейські, судді, прокурори, журналісти, свідки по кримінальним справам тощо.
Якщо вам сказали що «наб’ють обличчя», «зламають ногу», або вам повідомили що «в вас будуть великі проблеми» і таке інше, і це не пов’язано з тим, що ви працівник відповідних органів чи з вимогою передачі майна тому хто погрожує – за такі дії ніякої відповідальності, нажаль немає.
Яке покарання за погрози що були висловлені
Слід мати на увазі, не всі погрози призводять до відповідальності. Люди постійно погрожують один одному. Для притягнення до відповідальності за погрожування необхідна наявність важливої обставини. Зокрема, покарання за погрози які були висловлені людині настає лише якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози.
Такий підхід використовується майже у всіх складах злочинів що були вказані вище. Недостатньо погрожувати вбивством чи знищенням майна. Треба, щоб така погроза сприймалась реально. На практиці довести це вкрай складно, тому наразі за погрози майже нікого до покарання в Україні не засуджують! Трапляються одиничні випадки притягнення осіб за вказаними вище статтями Кримінального кодексу.