Ряд діянь які передбачені в Кримінальному кодексі України є дуже небезпечними. Законодавець в тексті документу використовує термін особливо тяжкий злочин покарання за який найбільш суворе. В чинному кодексі є достатньо велика кількість діянь, які вважаються особливо тяжкими злочинками. Тож, давайте розберемося, яке покарання за особливо тяжкий злочин в Україні? Де це передбачено? Які злочини особливо тяжкі (приклади таких діянь).
Стисло слід зазначити, що покарання за особливо тяжкий злочин вказане у частині 5 статті 12 Кримінального кодексу України, та може бути у вигляді:
– штрафу в розмірі понад двадцять п’ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.
Таким чином, як це не дивно, за особливо тяжкі злочини може бути покарання у вигляді штрафу або у вигляді позбавлення волі. В тому числі – довічне позбавлення волі. Знайти такі злочини не виявляється складним.
Особливо тяжкий злочин покарання та приклади
Характерним прикладом покарання за особливо тяжкий злочин є санкція статті 115 КК України «Умисне вбивство». Зокрема, згідно будь-якого пункту частини другої статті, винному загрожує:
– позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі
В даному прикладі, і перший і дургий вид санкції підпадають під визначення поняття «особливо тяжкий злочин». Відповідно, усі частини статей в Кримінальному кодексі України, де передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 років і вище, і тим паче, довічне позбавлення волі – є особливо тяжкими злочинами! Всього таких діянь у УУ України менш ніж 50. Це деякі злочини проти життя, проти основ національної безпеки, проти власності, проти Миру, безпеки та людства та деякі інші. Іншим прикладом можуть бути тяжкі тілесні ушкодження, які спричинили смерть потерпілого тощо.
Які особливості покарання за особливо тяжкий злочин
Якщо бути послідовним, то можна побачити, що злочин визнається особливо тяжким, якщо його санкція є такою, як у ч.5 ст.12 КК України. Отже, перелік особливо тяжких злочинів та покарання за них – може змінюватись згодом. У статті ж 12 КК України викладений критерій, згідно з яким ми можемо визначити – чи є злочин особливо тяжким, та яке покарання відповідає таким злочинам.
Якщо перелік діянь, які визнавались особливо тяжкими злочинами змінювався в Україні декілька разів, то критерії визнання злочинів особливо тяжкими – ні. Отже, достатньо взяти відповідні критерії та «накласти» їх на окремий злочин, щоб з’ясувати його тяжкість.
Необхідно також врахувати, що абсолютна більшість злочинів у Кримінальному кодексі України – «змішаної тяжкості». Це означає, що діяння передбачене частиною першою статті може не бути особливо тяжким злочином, а ось діяння передбачене частиною другою (чи 3, 4, 5 тощо) – буде особливо тяжким злочином через обтяжуючі обставини.