Хоча цивілізований світ наповнений нормами, що захищають людей, їх честь та гідність, трапляються випадки які призводять до страшних наслідків. Нажаль, непоодинокі випадки, коли людей доводять до самогубства шляхом поганого поводження, шантажу чи психологічного впливу (приниження честі та гідності, булінгу тощо). Така поведінка заборонена, а осіб винних у доведенні до смерті притягають до відповідальності. Покарання за доведення до самогубства в Україні – кримінальне.
Це злочин проти життя та здоров’я людини, тобто доволі тяжкий. Для того, щоб дізнатись яка відповідальність за доведення до самогубства та покарання, необхідно знати конкретну статтю. Яка стаття за доведення до самогубства?

Стаття 120 КК України передбачає відповідальність за доведення до самогубства
Зміст
Згідно статті 120 Кримінального кодексу України, відповідальність за доведення до самогубства настає за низку дій. Далеко не весь вплив на людину, яка в подальшому пішла з життя власноруч буде злочинним. Чинна норма передбачає покарання за доведення до суїциду, який є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, систематичного приниження її людської гідності або систематичного протиправного примусу до дій, що суперечать її волі, схиляння до самогубства, а також інших дій, що сприяють вчиненню самогубства. Лише за ці дії настає відповідальність, навіть якщо в результаті інших дій також стався суїцид.
Покарання за доведення до самогубства залежить від обтяжуючих обставин. За вказані вище дії, що призвели до суїциду чи спроби самогубства, винному загрожує покарання у вигляді:
– обмеження волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк
Даний злочин не визнається законодавцем тяжким, як правило (нажаль), винні у самогубстві особи взагалі не потрапляють за грати. Це пов’язано з санкцією статті та особливістю прихначення покарання, а також з перевантаженням кримінальних установ в Україні.
Обтяжуючі обставини покарання за доведення до самогубства в Україні
Окрім звичайного складу який описаний вище, стаття 120 КК України також передбачає більш сувору відповідальність за доведення до самогубства, якщо відповідні дії були вчинені щодо особи, яка перебувала в матеріальній або іншій залежності від винуватого (того, хто довів до суїциду чи його спроби), або щодо двох або більше осіб (яких довели до суїциду чи спроби). Окрема, найсуворіша відповідальність за доведення до суїциду передбачена в частині третій статті, якщо відповідні дії вчиненні щодо неповнолітнього.
У разі доведення до самогубства двох або більше осіб, або особи, яка перебувала в матеріальній чи іншій залежності від винного (наприклад, дружина, яка сидіть дома з дітьми та не працює, отримує гроші від чоловіка або особа підлегла по службі тощо), винному загрожує покарання у вигляді:
– обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк
За доведення неповнолітнього (підлітка, дитину) до самогубства, дорослою повнолітньою особою – покарання передбачене у вигляді:
– позбавлення волі на строк від семи до десяти років
Кого можуть притягнути за доведення до самогубства?
Кримінальна відповідальність за доведення до самогубства настає для осіб, яким на момент вчинення злочину виповнилося 16 років. Тому, не може бути притягнута до відповідальності дитина (підліток) у віці до 16 років, навіть якщо її дії призвели до суїциду чи його спроби з боку потерпілого. Отже, нажаль, самогубство через булінг у школі скоріш за все не дістане покарання, на яке воно заслуговує.
Дії які були вчинені такою особою повинні бути юридично оцінені з огляду на наявність в них інших складів злочинів, адміністративних правопорушень, цивільно-правової відповідальності тощо. Наприклад, цілком можлива цивільно-правова відповідальність за наклеп, поширення недостовірної інформації, хуліганство (відповідальність з 14 років) тощо.