Сексуальні відносини в Україні достатньо лібералізовані. Всі дорослі люди можуть за власним бажанням обирати сексуальних партнерів та способи проводження часу. Але існують виключення, зокрема статеві зносини та розбещення осіб, які не досягли певного віку. Актуальне питання для багатьох підлітків – випускників, студентів, учнів: яке покарання за розбещення неповнолітніх в Україні? Що входить в це поняття? Та, на останок, за що саме настає відповідальність за розбещення неповнолітніх? В цілому, винному може загрожувати покарання від:
– обмеження волі на строк до п’яти років адо позбавлення волі на строк до восьми років
Давайте з’ясовувати це питання, задля власної безпеки та здорового життя. Бо в більшості випадків, притягають осіб які не подумали про свої дії та не спрогнозували наперед наслідки.
Яка стаття за розбещення неповнолітніх
Зміст
В Україні, розбещення неповнолітніх – це злочин. Немає ніякого штрафу за розбещення чи адміністративної відповідальності. Лише кримінальна відповідальність за розбещення осіб які не досягли повноліття. Тож, яка стаття за розбещення? Це стаття 156 Кримінального кодексу України. Має назву, відповідно, «Розбещення неповнолітніх». За цією статтею притягають осіб, які вчинили розпусні дії щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку. Таким чином, однією з особливостей є те, що потерпіла особа – яку розбещують, не повинна досягти на момент вчинення цих дій 16-річного віку. Ніякого розбещення з 16 років вже не існує.

За законодавством України з 16 років особа (в тому числі дитина) може сама обирати які дії їй вчиняти чи не вчиняти. Навіть у разі незгоди батьків, стаття за розбещення неповнолітніх «працює» лише до досягнення 16-річного віку. При цьому не мають значення згода чи незгода особи чи її родичів.
Яке покарання за розбещення неповнолітніх передбачене?
Згідно за частиною першою названої статті 156 Кримінального кодексу України, за розбещення неповнолітніх покарання передбачається у вигляді:
– обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк
При цьому, слід відрізняти позбавлення волі (в’язниця) від обмеження (виправний центр). Яким чином визначається міра покарання? Це залежить від розсуду суду, який в свою чергу грунтується на тому, чи визнала винна особа вину, наскільки вона розуміла вчинювані дії, як саме поводила себе та в чому саме полягало розбещення неповнолітнього (чи неповнолітніх).
Якщо дії були вчинені не просто до неповнолітньої особи, а до особи яка на момент розбещення була ще й малолітньою (тобто, не досягла 14 років), покарання буде набагато суворіше. Аналогічно, якщо розпусні дії були вчинені з боку осіб, які є членами сім’ї чи близькими родичами, чи особою, на яку покладено обов’язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього. У таких випадках та у разі вчинення відповідних дій щодо малолітнього, за розбещення загрожує покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого
За що настає відповідальність за розбещення неповнолітніх
Незважаючи на те, що багато хто обговорює покарання та відповідальність за розбещення неповнолітніх в Україні, нажаль, мало хто знає, за що ж саме ця відповідальність настає! Не одиничні випадки вчинення відповідних дій, які просто залишаються незрозумілими (і безкарними), а так само й випадків, коли «винні» побоюються покарання за розбещення, але насправді ні в чому не винні. Давайте визначимо ситуації, коли настає відповідальність за розбещення неповнолітніх та в чому це полягає (саме розбещення).
Перш за все, відповідальність за це несуть лише повнолітні особи! Не може один неповнолітній – розбещувати іншого. Тому дії двох неповнолітніх за обопільною згодою не є злочином та власне, розбещенням. Крім того, повнолітня особа несе покарання за розбещення неповнолітньої особи (яка не досягла 16-річного віку) лише у випадку, коли вона точно знала чи явно могла здогадатись про те, що така особа дійсно неповнолітня!

Наприклад, якщо хлопець, подивився еротичний фільм з дівчиною та при цьому торкався її статевих органів чи цілував, і вона виглядає на 18 років (насправді), а потім з’ясувалось, що їй лише 15,5 років – ніякої відповідальності та покарання не буде! Це умисний злочин вчинений з прямим умислом – тобто винний розуміє що особі не виповнилось 16-років та спеціально ї розбещує.
Способи розбещення неповнолітніх та відповідальність за них
Законодавець встановив у Кримінальному кодексі України відповідальність за розбещення неповнолітніх у статті 156. Згідно з цією нормою, розбещення може полягати як у фізичному контакті (торкання статевих органів, збудження, навчання різним збоченням, способам задоволення статевої пристрасті, імітація статевого акту тощо), так й в інтелектуальних діях (демонстрація порнографічних зображень, фільмів, докладних розмов з поясненням про статеві зносини тощо).

Однак слід враховувати, що якщо мали місце погрози – це вже не розбещення, а цілком можливо згвалтування. А відповідно й більш тяжкий злочин!
Незалежно від того, яким саме способом було вчинене розбещення неповнолітньої особи – винний підлягає покаранню за статтею 156 КК України. Якщо ж при цьому до неповнолітнього застосовувалась сила, погрози, заподіяння ушкоджень – то окрім покарання за розпусні дії з неповнолітнім, винному загрожує ще й покарання за тілесні ушкодження, зґвалтування тощо.