У багатьох ЗМІ ще кілька років тому дуже часто можно було побачити, що на когось відкрили провадження за зраду України. Такі ситуації дуже резонансні. Як правило широко обговорюються. Не рідко, відкриттям провадження за державну зраду люблять шантажувати правоохоронці, зокрема працівники СБУ. Багато свідчень про те, що у разі відмови від співробітництва людям погрожують застосувати покарання за державну зраду. Так це, чи ні – питання вторинне. Головне треба розуміти – що ж таке державна зрада, та яка відповідальність за державну зраду в Україні сьогодні передбачена.
Традиційно, забігаючи наперед, для любителів «швидкої» відповіді уточнюємо, покарання за державну зраду сьогодні:
– позбавлення волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої
Тим не менш, треба в кожному випадку розбиратись що становить собою ця зрада. Хто можу бути притягнутий та за яких обставин. Отож, давайте розбиратись яке покарання та відповідальінсть передбачені сьогодні.
Яка відповідальність за державну зраду в Україні
Зміст
Відповідальність за державну зраду в Україні сьогодні – виключно кримінальна. В Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутні статті за зраду. Таким чином, відповідаючи на питання яка стаття за держ зраду можна чітко сказати: це стаття 111 Кримінального кодексу України. При цьому, в статті прямо уточняється й саме поняття такої зради.
Зокрема, державна зрада – це діяння, яке вчиняється виключно громадянином України, та виключно умисно, яке йде на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України. Більш того, таке державна зрада може полягати лише в таких діях як:
- перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту
- шпигунство (збір та передача інформації яка становить державну таємницю тощо)
- надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України
Інших “варіантів” зрадити державу у громадян України згідно зі статтею 111 КК України немає. Це суттєво обмежує коло осіб та ситуації, яких та, в яких громадян можуть притягнути за цією статтею. Треба, також відрізняти такі злочини як Державна зрада та Розголошення державної таємниці покарання за який значно менше. В обох випадках можливий витік інформації що становить таємницю, але при зраді – значно вищий ступінь суспільної небезпеки!

Приклад державної зради та покарання за неї
Характерні приклади державної зради можна побачити в новинах 2014-2015 років. За бойових дій не території Донецької та Луганської областей, окремі військовослужбовці перейшли на бік ворога та продовжили співпрацювати надалі з окупантами. Іншим прикладом державної зради є діяльність громадянина України, який збирав інформацію про розташування військових та укріплених об’єктів та передавав спецслужбам іншої держави для проведення прицільних пострілів по них.

Покарання за державну зраду при цьому повинно бути для винних у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без неї. Скільки саме – вирішується в судовому порядку, в залежності від обставин справи та дій винного, а також й наслідків держ зради.
Як можна звільнитись від покарання за держ зраду
У кримінальному кодексі України передбачена можливість звільнитись від відповідальності за державну зраду. У частині другій статті вказано, що громадянин України може бути звільнений від покарання за зраду, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив (з тих що становлять зраду) і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з ними та про отримане завдання.
Це реально для випадків шпигунства та проведення підривної діяльності проти України. Наприклад, коли особу завербували та дали завдання. Якщо вона звернеться до СБУ чи інших державних органів та повідомить всі подробиці, то не підлягатиме покаранню за державну зраду.
Чи притягаються іноземці до покарання за державну зраду в Україні?
Чи притягають іноземців за статтею Державна зрада? Ні! Іноземці, які здійснили дії, аналогічні тим, що вказані у статті 111 КК України – підлягають покаранню за Шпигунство! Бо вони не є громадянами України, а тому зрадити її не можуть. Проте дії незаконні та за них настає відповідальність.
Як розслідуються справи про державну зраду та що з підозрюваними?
Відео каналу Громадське