Фальшивомонетництво у всі часи визнавалось одним з найтяжчих злочинів. Підроблені гроші могли загубити могутність країни та посягали на владу правителя. Найчастіше карали за фальшиві гроші – смертною карою. Часто, у доволі збоченому вигляді. Але часи змінились! Сьогодні в Україні покарання за фальшиві гроші передбачене у Кримінальному кодексі й не є таким суворим. Яка стаття за фальшиві гроші? Це стаття 199 Кримінального Кодексу України. Винним у підроблені грошей загрожує покарання:
– від позбавлення волі на строк від трьох до дванадцяти років з конфіскацією майна
Розмір та наявність додаткового покарання у вигляді конфіскації майна залежать від обсягу фальшивих грошей та наявності факту співучасті. В цілому, підроблення грошей це злочин середньої тяжкості при невеликій сумі, та тяжкий злочин при великих сумах. Але слід враховувати, що далеко не за всі підроблені гроші можуть притягнути!
Яка відповідальність за підроблення грошей в Україні?
Зміст
Відповідальність за підроблені гроші виключно кримінальна. Адміністративний кодекс не містить незначних діянь пов’язаних з підробкою. Водночас, згідно з поняттям малозначності – за підроблення одної купюри у 5 чи 10 гривень навряд чи винного притягнуть до кримінальної відповідальності. Слід враховувати, що відповідальність настає як за національні підроблені гроші так й за валюту. Зокрема, так само в Україні карається підробка доларів чи євро, а не лише гривні!

Окрім того, відповідальність за статтею 199 КК України настає також й тоді, коли винна особа причетна не лише до їх виготовлення (тобто підроблення), але й зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну. За всі ці дії загрожує кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі.
Не притягують за підробку банкнот та купюр (та теоретично, монет) які не зовсім схожі чи істотно відрізняються від оригіналу. Наприклад – сувеніри, календарі, акційні флаєри що імітують купюру тощо. Якщо ж за допомогою цих предметів здійснили злочини (обдурили потерпілого), то винні особи приятгаються не за підробку грошей – а за шахрайство!
За що ще притягнуть за статтею про підроблені гроші?
Багато людей може здивуватись, проте окрім підроблених грошей, таке саме суворе покарання загрожує й за підробку державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів. Тобто в Україні не лише гроші охороняються від підробки, але й названі вище об’єкти.
Збут підробленої іноземної валюти та її підробка

Як вже зазначалось, за статтею про фальшиві гроші в Україні притягають не лише за виготовлення (підробку) гривні, як національної валюти. Незважаючи на те, що Україна немає ніякого відношення до емісії іноземних валют, їх підробка так само карається за статтею 199 КК України. Найбільш поширене питання – чи є відповідальність за збут підробленої іноземної валюти? Так, звісно є!
Більш того, з огляду на обмінний курс, як правило, за менші обсяги підроблення іноземної валюти настає кримінальна відповідальність! Адже сума підробки та заподіяної шкоди вираховується за курсом НБУ на момент вчинення злочину. Тобто, підробивши 10000 гривень винному загрожує покарання до 7 років позбавлення волі, а ось за підробку 10000 доларів – вже до 10 років в’язниці з конфіскацією майна. Так само й у разі підробки євро в Україні чи інших валют.
Фальшивомонетництво та його наслідки
Стаття за підроблені гроші 199 КК України, зокрема частина перша, передбачає відповідальність за підробку грошей, інших охоронюваних об’єктів тощо у невеликих розмірах, а винному загрожує відповідальність у вигляді:
– позбавлення волі на строк від трьох до семи років
За такі саме дії, але вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи у великому розмірі (а це, у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), винному загрожує покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна
Якщо ж підроблення грошей вчинено організованою злочинною групою чи в особливо великих розмірах (це, зокрема, сума підробки у чотириста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), винним загрожує покарання:
– позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна
Коли настає покарання за фальшиві гроші?
Не за всі фальшиві гроші настає покарання, як вже зазначалось. У багатьох на руках були підроблені гроші, які вони можливо навіть намагались «скинути». Це, до речі, дуже неправильна тактика! Покарання за фальшиві гроші настає у випадку, коли виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну фальшивих грошей поєднане з метою використання при продажу товарів, збуту (власне збут підроблених грошей).
Якщо в вас є підроблена купюра, ви її зберігаєте але не збуваєте (не намагаєтесь розміняти, купити товар, оплатити проїзд тощо) до вас не може бути застосоване покарання взагалі.
Вся відповідальність за фальшиві гроші настає лише у разі умисного вчинення спрямованого на усвідомлений продаж, купівлю, збути таких грошей. Як правило, з корисливого мотиву. Водночас, з юридичної точки зору, якщо у вас виявилась фальшива купюра (чи тим паче декілька купюр!) ви чітко розумієте, що це несправжні гроші, та намагаєтесь щось за них купити, обміняти (збути) – вас повинні притягнути до відповідальності.
Покарання за фальшиві гроші настає з 16 років. Якщо умисно збуває фальшивки дитина у віці 14-15 років, її не можна притягнути до кримінальної відповідальності.
Щоб не стати жертвою шахраїв треба бути фінансово грамотним та освідченим. Корисну інформацію про фінасову грамотність для українців можна знайти на сайті наших партнерів.