Чинне кримінальне законодавство України передбачає покарання за готування до злочину. Розмір та вид покарання залежать від того, які підготовчі дії було вчинено, та до якого саме злочину тривала підготовка. В цілому, слід зазначити, що готування до злочину невеликої тяжкості не тягне ніякої відповідальності (наприклад, побиття людини в загальному виді без уточнень щодо ушкоджень). За всі інші дії настає покарання за відповідними статтями Кримінального кодексу України. Як визначити яке покарання буде за готування до злочину та за що власне воно настає?

Давайте розберемось в цьому питанні більш детально та дізнаємось що вважають готуванням, та що за це може бути.
Поняття готування та його межі
Зміст
Під готуванням до злочину, згідно зі статтею 14 КК України розуміється підшукування або пристосування засобів чи знарядь, підшукування співучасників або змова на вчинення злочину, усунення перешкод, а також інше умисне створення умов для вчинення злочину. За вчинення вказаних дій настає кримінальна відповідальність.
Окремі з перерахованих термінів мають більш широке тлумачення, аніж може здатись на перший погляд. Зокрема, поняттям «інше умисне створення умов для вчинення злочину» – охоплюються майже всі не перераховані способи.
Водночас, не є готуванням – виявлення наміру вчинити злочин, а також інші дії які ніяк не призвели та не могли призвести до його вчинення. Наприклад, публічне оголошення про намір вбити когось без супроводу демонстрації зброї та подробиць – не є готуванням.
Яке покарання за готування до злочину
Згідно зі статтею 68 КК України, зокрема, частиною другою статті, за вчинення готування до злочину строк або розмір покарання не може перевищувати половини максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини КК України. Якщо сказати більш просто та зрозуміло, то покарання за готування до злочину:
– буде не більш ніж половина від максимально визначеного розміру найсуворішого покарання за відповідний злочин
Наприклад, якщо за умисне вбивство передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 15 років, за готування до вбивства не може бути призначено більш ніж 7,5 років, а на практиці – це як правило від 1/3 до 2/3 від нижчої межі, тобто, біля 4-5 років.
Щоб дізнатись яке покарання за готування до злочину слід знайти статтю – злочин, до якого здійснювалося готування. Після цього, подивитись, яке найбільш суворе покарання передбачається за цією статтею (як правило – це позбавлення волі), та поділити розмір покарання навпіл.
Окрім цього, слід враховувати ще декілька нюансів…
Відповідальність за готування до злочину
На практиці непоодинокі випадки, коли особа здійснюючи готування до якого-небудь злочину – вчиняє інший злочин. В такому разі, вона повинна нести відповідальність як за готування, так і за окремий злочин. Характерним прикладом може бути готування до вбивства.
Так, наприклад, особа придбала зброю для вбивства й була невдовзі затримана. За це їй загрожує по-перше, відповідальність за готування до вбивства, а також відповідальність за незаконне зберігання вогнепальної зброї.
Покарання за готування до тяжкого злочину
Ще однією особливістю є те, що згідно частини 4 статті 68 КК України, довічне позбавлення волі за вчинення готування до злочину та вчинення замаху на злочин не застосовується, крім випадків вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-1, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, передбачених у статтях 437-439, частині першій статті 442 та статті 443 КК України.
Таким чином, окрім декількох статей за найбільш тяжкі та страшні злочини, за готування до злочину не може бути застосоване покарання у вигляді довічного позбавлення волі.