Грабіж є одним з найпоширеніших злочинів проти власності на сьогодні, поступається кількістю хіба що крадіжкам. Покарання за грабіж в Україні може суттєво відрізнятись в залежності від того, хто, яким саме чином, в якому місці його вчинив, та звісно, від вартості награбованого. Відповідальність за грабіж може наставати лише за Кримінальним кодексом України! На відміну від крадіжки, шахрайства та привласнення грабіж – виключно злочинне діяння (а не адміністративне правопорушення!).
Щоб правильно визначити що загрожує за грабіж, слід встановити – яка стаття за грабіж в Кримінальному кодексі України.

Розміри покарання за грабіж в залежності від його характеру
Стаття 186 Кримінального кодексу України – передбачає відповідальність за відкрите викрадення чужого майна. Власне це й є грабежом по суті. На відміну від крадіжки – грабіж це відкрите (нахабне) проти волі власника викрадення (в тому числі забирання силою) – заволодіння чужим майном (будь-чим, але не того хто його вчиняє!).
За звичайний грабіж (наприклад, виривання сумки з рук на ходу, відкрите забирання продуктів з магазину та утікання, заволодіння велосипедом підлітка проти його волі тощо) відповідальність настає за частиною першою статті 186 КК України, та загрожує:
– штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до чотирьох років
При цьому не допускається насильство по відношенню до того, в кого забирають майно! Якщо ж було застосоване насильство, то дії можуть кваліфікуватись як більш тяжкий грабіж або навіть розбій.
За грабіж який було поєднано з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого чи його погрозою, або вчинений повторно чи грабіж за попередньою змовою групою осіб (2 і більше осудні людини), відповідальність настає вже за частиною другою статті та карається:
– позбавленням волі на строк від чотирьох до шести років
Суттєво обтяжуючою обставиною вчинення грабежу є проникнення у житло. Тому, покарання за грабіж з проникненням у житло або інше приміщення чи сховище карається:
– позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років
Весь інший розподіл відповідальності за грабіж залежить від розміру викраденого майна. Якщо це була незначна сума, то без інших обтяжень буде найменш суворе покарання. В той же час, якщо вчинили грабіж, та сума викраденого така – що завдала суттєвої шкоди потерпілому, а також велика чи особливо велика (процедура підрахунку – Примітка до статті 185 КК України – про крадіжку, там є розшифрування цих сум), то винному загрожує покарання:
– позбавленням волі на строк від чотирьох до тринадцяти років із конфіскацією майна, в залежності від суми викраденого (награбованого)
Покарання за грабіж: що треба знати ще
Якщо для пограбування було використано ніж, кастет, сокиру або вогнепальну зброю, або були заподіяні легкі тілесні ушкодження, що спричинили тимчасову втрату працездатності чи більш тяжкі – вчинення діяння за діючою практикою не визнається грабежом! Це більш тяжкий злочин – розбій, який передбачає більш суворе покарання.
Крім того, за грабіж покарання настає в повному обсязі лише тоді, коли дійсно було вилучено майно. За розбій же, винний відповідає суворо навіть у разі коли розбійний напад закінчився невдало.