Як це не здивує деяких чоловіків, однак дружина – така сама людина як й інші. В тому числі чоловіки. За побиття дружини покарання в Україні передбачається за цілим рядом статей. Відповідальність за биття дружини може наставати від попередження до ув’язнення на тривалий термін. Все це залежить від характеру діянь та тяжкості ушкоджень, які заподіюються.
В цілому, сьогодні покарання для чоловіка який побив дружину може бути:
– від штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до десяти років позбавлення волі (в’язниця)
Така доволі суттєва різниця пояснюється тим, що жінки так само як інші люди захищені законодавством. В той же час, і при заподіянні ним ушкоджень – застосовується діюче законодавство (не залежно від статі та соціальної ролі). Давайте з’ясуємо, яке ж покарання за побиття дружини сьогодні передбачене?
Відповідальність за побиття дружини: які статті захищають
Зміст
Відповідальність за побиття дружини в Україні як правило кримінальна. Це в більшості випадків заподіяння ушкоджень, а за них в нас карають за Кримінальним кодексом. Однак окрім тілесних ушкоджень, також відносно недавно в кодексі з’явилась стаття про «Домашнє насилля». Проте слід враховувати, що за статтею 126-1 КК України не передбачена відповідальність за «побиття». Натомість, карається насильство, яке може проявлятись й в психологічному чи іншому тиску що погіршує життя та призводить до страждань. Крім того, насилля може зазнати й чоловік.

Тому, у разі побиття чоловіком дружини – застосовуються статті, які передбачають покарання за заподіяні ушкодження. В залежності від їх тяжкості. Це зокрема, статті 121, 122, 125, 126 КК України.
Особливість при цьому полягає у тому, що окрім покарання за побиття дружини за відповідною статтею, до чоловіка ще можуть застосувати додаткові обмежувальні заходи. При чому, такі заходи можуть бути застосовані навіть тоді, коли немає інших ушкоджень і притягнути «нема за що». Далі ми їх розглянемо більш детально в окремій статті.
Якщо коротко, то додаткові заходи зводяться до того, що суд може покласти на винного (чоловіка) такі обов’язки:
- заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;
- заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
- заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;
- направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.
Покарання за побиття дружини в залежності від тяжкості
Так само як і у більшості випадків, за побиття дружини чоловік може понести суворе покарання навіть тривале позбавлення волі. Якщо скоротити обсяг інформації то можна коротко визначити такі варіанти покарання за тяжкістю.
За побої дружині:
– штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року, або позбавлення волі на на строк до п’яти років
За легкі тілесні (лікарняний чи тимчасова втрата працездатності до 21 доби, але не більше):
– штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років
За середньої тяжкості тілесні (лікарняний понад 21 добу чи серйозна втрата працездатності):
– виправні роботи на строк до двох років або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до п’яти років
За тяжкі тілесні (небезпечні для життя в момент заподіяння, ушкодження органів, голови, ножові поранення, черепно-мозкові травми тощо):
– позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років
Чи може дружина забрати заяву про побиття?
Питання цікаве та неоднозначне. Нажаль, на практиці, правоохоронці в більшості випадків не хочуть займатись справами, коли дружина забирає заяву про побиття за поліції на чоловіка. Така практика обґрунтовується «сімейними відносинами» та непорозуміннями. Водночас, чинне законодавство не містить норм, за якими можна забрати заяву у випадку заподіяння середньої тяжкості та тим паче тяжких тілесних ушкоджень.

Навіть у разі побиття власної дружини, йде посягання на здоров’я та життя які повинні охоронятись незалежно від волі потерпілого! Сам вчинок винного – небезпечний, а тому не повинен забуватись чи «відмінятись» за волею потерпілої сторони. Характерним прикладом буде вбивство на прохання (за щирим проханням вбитого, який, наприклад, страждав) при якому вбивцю засудять з усією суворістю.
Отже, у разі заподіяння серйозних ушкоджень та побиття дружини заяву забирати не можна та незаконно. За побиття дружини чоловіком покарання повинно наставати навіть проти волі останньої, якщо вона дістала небезпечних ушкоджень.