В Україні згідно з законом про державну таємницю (прийнятий у 1994 році, зі змінами на теперішній час) її розголошення забороняється. За розголошення державної таємниці настає кримінальна відповідальність. І хоча чинний Кодекс України про адміністративні правопорушення і містить статті, що регулюють це питання, за розголошення – виключно кримінальне покарання. В цілому, можна сказати, що за розголошення таємниць держави покарання може сягати від:
– позбавлення волі на строк від двох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого
Розмір санкції та покарання залежить від тих дій які було вчинено, яким саме чином та для чого було це вчинено, а також від того, чи настали тяжкі наслідки.

Відповідальність за розголошення державної таємниці
Зміст
Як вже зазначалось, відповідальність за розголошення державної таємниці в Україні виключно кримінальна. Яка стаття за розголошення? Це стаття 328 Кримінального кодексу України. Згідно з частиною першою статті це всі умисні дії в наслідок яких сталося розголошення, однак за відсутності ознак державної зради чи шпигунства. Якщо ж розголошення було вчинене в контексті державної зради – винну особу притягають за відповідний більш тяжкий злочин.
Отже, за розголошення державної таємниці винному загрожує:
– позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого
Якщо ж такі дії призвели до тяжких наслідків (наприклад, потрапляння до рук фігуруючих в секретній справі осіб, іноземних громадян чи агентів, зміна планів стратегічного значення, заподіяння шкоди іншими чином тощо), винний несе покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років
Хто несе покарання за розголошення державної таємниці?
Як це не дивно, але переважна більшість українців не несе ніякої відповідальності за розголошення державної таємниці. Цей злочин є як умисним (умисне розголошення секретної інформації) так і необережним (втрата папки з документами з недбалості), вчиненим особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв’язку з виконанням службових обов’язків (окрім держзради та шпигунства). Іншими словами, пересічний громадянин, якому випадково стали відомі відомості, що становлять державну таємницю – ніякої відповідальності не несе!
З точки зору того, хто притягається до відповідальності – це службова особа, яка офіційно мала доступ до такої таємниці. Як правило, це особа якій така таємниця була довірена, або особа – якій ці відомості стали відомі у результаті виконання службових обов’язків.
За що можуть притягнути до відповідальності за розголошення?
Відповідальність та покарання за розголошення державної таємниці настає навіть у разі, якщо жодних негативних наслідків не настало! Тобто, винна особо притягається до відповідальності за розголошення, навіть якщо це ні до чого поганого не призвело. Наприклад, особа втратила папку з документами з грифом «Цілком таємно», а її знайшли співробітники іншого відділу того ж відомства. Склад злочину формальний, а отже він є закінчений, з того моменту, як особа розголосила або частину відомостей, або втратила відповідні данні (документи, носії тощо).
Якщо ж розголошення державної таємниці призвело до настання тяжких наслідків (матеріальний склад злочину), то винному просто загрожує більш сувора відповідальність.