Для України сепаратизм з недавнього часту став немалою проблемою. Бойові дії, анексія… Недивно, що покарання за сепаратизм доволі жорстке. В той же час, багатьох українців цікавлять питання: яка відповідальність за сепаратизм, яка стаття за сепаратизм, що це власне таке, та за що можуть притягнути. Адже цілком реально, що багато людей не правильно розуміють це питання. Дехто вважає, що необережні вислови чи власна точка зору є сепаратизмом. Проте все не так просто. Забігаючи вперед, слід сказати, що за «справжній» сепаратизм передбачене кримінальне покарання у вигляді:
– від трьох років позбавлення волі до довічного позбавлення волі
Водночас, існує багато нюансів та «проблем» у притягненні за сепаратистські дії до відповідальності. Далі ми коротко їх розглянемо.
Яка стаття за сепаратизм в Україні
Зміст
Передусім треба розібратись, яка стаття за сепаратизм в Україні. Це, зокрема, не одна стаття, а ціла низка. Точніше, конкретної статті за сепаратизм немає в ані в адміністративному, ані в кримінальному кодексах. Однак поняттям сепаратизм, охоплюються окремі дії, які включені в відповідні статті Кримінального кодексу України. В названому кодексі передбачені такі «варіанти» відповідальності за сепаратистські дії:
- Стаття 109. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади
- Стаття 110. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ОСНОВНА!)
- Стаття 110-2. Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України
- Стаття 111. Державна зрада (в окремих випадках)
В цих статтях так чи інакше передбачені різновиди дій, які можуть бути розцінені як сепаратизм. Наприклад, дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади – вчинюються під час активної поведінки сепаратистів. Аналогічні діяння масово вчинювались у 2014-2015 роках на територіях Донецької та Луганської областей.
Іншим прикладом сепаратизму може бути розповсюдження листівок чи закликів з метою зміни меж території або державного кордону України (наприклад, пропозиція відділитись у Київську Народну Республіку тощо). Отже, покарання за сепаратизм буде залежати від того, яким чином ці дії вчинює особа. Далі ми розберемо що таке сепаратизм та в чому він проявляється.
Відповідальність за сепаратизм: визначення та ознаки
Відповідальність за сепаратизм, як уже зазначалось виключно кримінальна. Крім того, існує декілька статей, за якими притягають сепаратистів. Саме поняття сепаратизм в кримінальному кодексі чи в інших актах законодавства не розкривається. Враховуючи практику притягнення до відповідальності за сепаратизм, можна сказати, що він може проявлятись у:
- вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змові про вчинення таких дій
- публічних закликах до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій
- діях, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічних закликах чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій
- фінансуванні дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України,
- фінансуванні дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади
- перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту
Перераховані вище дії передбачаються у різних статтях КК України, та, відповідно, мають різні наслідки для винного. Починаючи від позбавлення волі на декілька років і закінчуючи довічним позбавленням волі. Далі розглянемо що загрожує за сепаратизм в Україні в залежності від конкретних дій.

Покарання за активні сепаратистські дії
Активний сепаратизм виражається в поведінці, які проявляється у діях, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змові про вчинення таких дій. За це, винному загрожує за статтею 109 КК України:
– позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої
У разі вчинення сепаратизму, який проявляється у діях, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, винному загрожує покарання:
– позбавлення волі на строк від трьох років до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої (залежить від наслідків які настали, наприклад, загибель людей тощо)
До активних проявів сепаратизму також можна віднести й такий вид державної зради як умисний перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту. За це, передбачається відповідальність у статті 111 КК України, а винному загрожує:
– позбавлення волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої
Інших активних дій, які можуть бути кваліфіковані як сепаратизм на сьогодні не передбачено. Однак не слід забувати, що в КК України також є низка дій, які вчинюються усно чи без безпосереднього втручання в роботу органів держави. Це, зокрема пропаганда сепаратизму та розповсюдження інформації (заклики) про нього.
Відповідальність за пропаганду сепаратизму та покарання
Відповідальність за пропаганду сепаратизму передбачена у статтях 109-110 КК України. До відповідних дій слід віднести такі варіанти забороненої поведінки (діяльності):
- публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій. Це, зокрема, карається:
– обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої
- публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. За це, винному загрожує покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від трьох до довічного позбавлення волі (у разі тяжких наслідків, як то загибель людей тощо)
Таким чином, за розповсюдження матеріалів сепаратистської спрямованості та публічних закликів до таких дій передбачається сувора кримінальна відповідальність. Необхідно бути обережним з власними висловами на публіці.
Відповідальність за фінансування сепаратизму та покарання
За фінансування сепаратизму покарання винесено в окрему статтю. Це відносно нова для Кримінального кодексу стаття 110-2. У названій статті передбачається покарання за фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України. В залежності від того, хто фінансував, в якому обсязі, для якої конкретно мети (зміна кордонів та територій, повалення влади тощо) та в якому складі (одноособово, організована група тощо) передбачається покарання у вигляді:
– позбавленням волі на строк від трьох до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна
Від відповідальності за фінансування сепаратизму звільняється особа, окрім організатора ОЗГ, яка до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею цього злочину добровільно заявила про те, що сталося, органу, службова особа якого наділена законом правом повідомляти про підозру, про відповідну незаконну діяльність або іншим чином сприяла її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину.
Що не є сепаратизмом та за що не притягнуть
Більшість громадян сьогодні дуже обережно ведуть розмови про некомпетентність органів державної влади, представників та політиків. Вони побоюються, що їх звинуватять в сепаратизмі. Однак, як ми вже побачили, кримінальна відповідальність за сепаратизм все ж таки настає в дійсно протиправних випадках поведінки людини. Звідси випливає декілька моментів.
Хоча краще так не робити, однак, слід розуміти, що не є сепаратизмом та не тягне настання будь-якої відповідальності наступна поведінка:
- розмови про сепаратистів в будь-якому ключі
- спілкування через засоби телефонного зв’язку чи інтернет з особами, які вважаються сепаратистами, перебувають на непідконтрольних Україні територіях тощо
- заохочення на словах в розмовах з друзями діяльності чи політики незаконно проголошених республік чи діяльності Російської Федерації
- вихваляння компетентності чи «вдалих» дій названих вище інституцій
- висловлення бажання отримати громадянство Російської Федерації чи незаконно проголошених республік тощо
Такі дії є не патріотичними! Однак вони не призводять до відповідальності за сепаратизм чи покарання за нього. Радимо бути уважними, розсудливими та обережними, однак мати власну точку зору та вміти її обґрунтувати.