Одним з найогидніших способів вчинити вплив на людину є шантажування. Це давній, «перевірений» метод (спосіб) схиляння чи впливу на поведінку іншої людини. За законодавством України шантаж визнається протиправною дією. За умисні дії такого характеру винних осіб можуть притягнути до відповідальності. В окремих випадках покарання за шантаж може бути доволі суворим. Давайте розберемося, яка відповідальність за шантаж в Україні, та що загрожує за це винному. При цьому, слід розрізняти схоже поняття погрози відповідальність за які також існує, та власне, шантаж.
Яка стаття за шантаж (чи є така стаття?)
Зміст

Стаття за шантаж в Україні… відсутня. Якщо сказати більш точно, то ні в Адміністративному (КУпАП), ні в Кримінальному кодексах немає статті з назвою «Шантаж». Однак це не означає, що відповідальність за шантаж в Україні не несуть. Питання в тому, що саме шантажування розглядається в якості способу (методу) вчинення окремих злочинів (як один з варіантів вчинення деяких злочинів), а не як окрема дія, за яку карають.
Іншими словами, шантажуючи когось, винна особа вчинює злочин проти життя та здоров’я, або проти власності, або проти правосуддя тощо. І в залежності від того, для якої мети та задля чого це робиться – буде й «стаття» за шантаж.
Відповідальність за шантаж
Відповідальність за шантаж в Україні виключно кримінальна. В адміністративному законодавстві та в цивільному чи будь-якому іншому відсутні санкції за таку діяльність. Лише в кримінальному кодексі є відповідальність за діяння пов’язані з використанням шантажу.
Як не дивно, але законодавець передбачає доволі великий спектр дій які можуть бути поєднані з шантажуванням. Це й злочини проти життя та здоров’я, проти власності, проти волі, честі та гідності, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності тощо.
Покарання за шантаж: які статті, що загрожує
Найбільш поширені випадки шантажу задля заволодіння майном. Покарання за шантаж в такому випадку настає за статтею 189 Кримінального кодексу України «Вимагання». При цьому, вимога про передачу майна може супроводжуватись погрозою розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (фактично це шантаж). Незважаючи на те, що такий термін в статті не використовується, мова йде саме про нього. Винному загрожує:
– від обмеження волі на строк до п’яти років до позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна, в залежності від сумми, кількості співучасників тощо
Окрім того, покарання за шантаж настає, якщо він використовувався з метою доведення до самогубства. Так, у статті 120 Кримінального кодексу України «Доведення до самогубства» серед способів впливу фігурує шантажування. Відповідальність настане не лише за самогубство, але й за його спробу (невдалу). Винному загрожує:
– від обмеження волі на строк до трьох років до позбавлення волі на строк від семи до десяти років, в залежності від того, кого шантажували (повнолітній, неповнолітній)
Ще одним прикладом настання покарання за шантажування може бути злочин, передбачений статтею 149 Кримінального кодексу «Торгівля людьми». Зокрема, вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини може відбуватись за допомогою шантажу. Винному загрожує:
– від позбавленням волі на строк від трьох до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої, в залежності від того хто буде потерпілим (повнолітній чи неповнолітній), чи вчинена торгівля людьми шляхом шантажування організованою групою тощо
За шантаж, який був спрямований на втягнення особи у вчинення терористичного акту передбачається відповідальність за статтею 258-1 Кримінального кодексу України. Винному загрожує:
– від позбавлення волі на строк від трьох до семи років з конфіскацією майна або без такої в залежності від того скількі осіб було втягнуто, та хто саме (службова сособа) це робив
Остання норма за якою може настати покарання за шантаж передбачена статтею 303 Кримінального кодексу України «Сутенерство або втягнення особи в заняття проституцією». Серед способів втягнення в таку діяльність законодавець передбачає й шантажування потерпілих. За вчинення такого діяння шляхом шантажу, винному загрожує:
– від позбавлення волі на строк від трьох до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої, в залежності кого було втягнуто (неповнолітні, повнолітні), та чи завдало втягнення тяжких наслідків
Особливості відповідальності за шантаж в Україні
Враховуючи наведені приклади відповідальності за шантаж в Україні, можна побачити певні особливості. Фактично, за виключенням декількох статей – відповідальність за шантаж в Україні відсутня. Окрім названих злочинів, винним у шантажуванні не загрожує нічого. У разі шантажу розголошення приватних відомостей, опублікування інтимних фото, звичайного цькування людини – ніякої відповідальності не настає. Хіба що потерпілий може звернутись до суду з позовом про захист честі та гідності. Однак перспективи такого звернення доволі туманні…
Якщо шантаж не призвів до самогубства, не спрямований на заволодіння майном, вчинення терористичного акту, поневолення людини чи втягнення її в заняття проституцією – винний не понесе ніякої відповідальності!