Тяжкі тілесні ушкодження як не дивно – доволі поширені у практиці правоохоронних органів. У бійках дуже часто заподіюються такі пошкодження, що можна віднести до серйозних та тяжких. За це в Україні передбачене доволі суворе покарання. Давайте розберемося, яке покарання за тяжкі тілесні ушкодження та які ушкодження відносять до таких.
Перш за все слід зазначити, що тяжкі тілесні – останній рубіж перед заподіянням смерті. Поряд з ними виділяють також сердньої тяжкості тілесні ушкодження та легкі тілесні. Докладно про них за посиланнями. Забігаючи наперед, окреслимо, що винному в заподіянні тяжких тілесних «світить» покарання у вигляді:
– громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти годин до позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років
Такий дуже великий розбіг пояснюється тим, що в чинному законодавстві передбачено аж 4 статті за заподіяння тяжких тілесних, за різних обставин. Тож давайте розбиратись, які варіанти заподіяння тяжких тілесних ушкоджень є, та яке покарання загрожує в тих чи інших випадках.
Які ушкодження тяжкі тілесні та як їх виділяють: ознаки та види
Зміст
Розподіл тілесних ушкоджень в залежності від ступеня тяжкості відбувається на підставі Наказу МОЗ №6 від 17.01.1995 року. Наказом затверджені Правила судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. Зокрема, згідно названих правил (п.2.1.1) тяжкими тілесними визнаються всі ушкодження які характеризуються:
- небезпекою для життя;
- втратою будь-якого органу чи втрата органом його функцій;
- спричиненням душевної хвороби;
- розладом здоров’я, поєднаного зі стійкою втратою
працездатності не менш ніж на одну третину; - перериванням вагітності;
- невиправним знівеченням обличчя.

У названому документі є доволі суттєвий перелік не лише ознак тяжких тілесних ушкоджень, але й розгорнутий список по кожній з наведених ознак. Переглянути його детально можна за посиланням. В загальному вигляді це всі ушкодження проникаючого характеру у черевну порожнину, черепно-мозкові травми, забої головного мозку, відкриті переломи деяких кісток, ушкодженням великих кровоносних судин, втрата зору, слуху тощо.
Покарання за тяжке тілесне ушкодження – яка стаття?
Яка стаття за тяжкі тілесні ушкодження покарання та відповідальність? Це залежить від того, ким вчинене ушкодження, з яких мотивів та з умислу чи необережності. Окремо оцінюються тяжкі тілесні в стані афекту. Коротко можна навести такі дані про те яке покарання за тяжкі тілесні загрожує винному. Звичайні умисні тяжкі тілесні – це стаття 121 КК України, вони найбільш поширені серед випадків заподіяння.
Звичайні тілесні тяжкі ушкодження
За заподіяння звичайних (без обтяжуючих ознак) тяжких тілесних винного притягають до покарання:
– позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років
За тяжкі ушкодження з обтяжуючими обставинами
За аналогічні ушкодження спричинені способом, який має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб (групове побиття), а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, чи з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості, або вчинене на замовлення (заказне побиття) а також таке, що призвело до смерті (смерть настала невдовзі після побиття), покарання загрожує у вигляді:
– позбавлення волі на строк від семи до десяти років
Тяжкі тілесні в стані афеку
У випадку, коли тяжкі тілесні ушкодження у стані афекту були заподіяні винним, він підлягає відповідальності у вигляді:
– громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до двох років
Однак, слід враховувати, що заподіяння тяжкого тілесного у стані афекту (сильного душевного хвилювання) буде розцінено як таке, лише якщо такий стан викликаний жорстоким поводженням, або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого. Такі справи трапляються не часто.
Тяжкі тілесні при перевищені необхідної оборони чи затриманні
Ще більш м’яка санкція очікує на того хто спричинив тяжкі тілесні потерпілому застосовується у разі, якщо вони були наслідком перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. В таких ситуаціях, при умисному заподіянні таких ушкоджень злочинцеві (який намагався втекти) або при явній перевазі у разі захисту при самообороні, винний притягається до відповідальності у вигляді:
– громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або виправних робіт на строк до двох років, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років
Тяжкі тілесні пошкодження з необережності
Найбільш сприятливе покарання за тяжкі тілесні ушкодження – у разі їх заподіяння з необережності. Винний, який випадково їх заподіяв (за виключенням випадків ДТП та деяких інших – там інші статті) притягається за статтею 128 КК України. Йому загрожує покарання у вигляді:
– громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до двох років
Що ще треба знати про відповідальність за тяжкі тілесні ушкодження в Україні?
Тяжке тілесне – це тяжкий злочин (як би це глупо не звучало). А це означає, що за його вчинення притягають не з 16 років, як у більшості випадків, а з 14 років. Це занижений вік кримінальної відповідальності. Якщо школяра, який заподіяв легкі тілесні просто не притягають до кримінальної відповідальності, то за тяжке тілесне – поїде з 14 років у в’язницю.
Аналогічна ситуація й зі статтями в складі яких воно може заподіюватись. Це, наприклад, посягання на працівника правоохоронного органу, суддю тощо.