Одним з найбільш неприємних та ганебних явищ є вимагання грошей покарання за яке передбачається за законодавством України. Якщо у людини вимагають гроші – це дуже серйозне порушення закону за яке передбачається доволі сувора відповідальність. Справа в тому, що саме вимагання одночасно може посягати як на майно (гроші) людини, так і на її психічне чи фізичне здоров’я. Зокрема, часто вимагають гроші погрожуючи розправою чи побиттям.
Давайте розберемося яке покарання за вимагання грошей в Україні, а так само й за вимагання будь-якого майна (наприклад, телефону чи цінних речей тощо).
Як завжди, відразу можна зауважити, що вимагання грошей – злочин, за який передбачається суворе покарання у вигляді:
– від обмеженням волі на строк до п’яти років до позбавлення волі до дванадцяти років з конфіскацією майна
Такий суттєвий розбіг пояснюється тим, що сам процес може поєднуватись з заподіянням певних ушкоджень потерпілому, або ж з рядом обтяжуючих обставин. Але тим не менш, за вимагання грошей передбачається як мінімум п’ять років позбавлення волі!
Що таке вимагання (грошей) за законодавством України
Зміст
Передусім слід зазначити, що далеко не всі випадки вимоги передачі грошей є вимаганням. Відповідно покарання за вимагання грошей не буде. Так, часто вимагання можуть сплутати з грабежем чи розбоєм, які є більш небезпечними злочинами. Ключова відмінність в тому, що вимагач не забирає гроші відразу, а лише витребовує їх через певний час. Наприклад, наступного дня, чи «до вихідних» тощо. Кримінальна відповідальність за вимагання грошей передбачена у статті 189 Кримінального кодексу України.
В статті зокрема вказано, що вимагання (грошей) – це вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання).
Як можна побачити, є багато ситуацій при яких покарають за вимагання грошей (чи майна або прав на майно), наприклад, це вимога передачі грошей (вимагання) поєднана з:
- погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами
- обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб
- пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною
- розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (див. Відповідальність за шантаж)
Яке покарання за вимагання грошей
Як ми побачили, є дуже багато різних варіантів, при яких наставатиме відповідальність за вимагання грошей. Проте окрім цього, слід ще враховувати й те, що зустрічаються випадки вчинення вимагань поєднаних з обтяжуючими обставинами.

Тому, відповідальність за вимагання грошей та покарання за це настає в залежності від того, у який спосіб та як саме воно вчинене. Якщо це таке вимагання передачі грошей яке вчинене одноособово, «на словах» без вчинення насильницьких дій, то настає відповідальність за частиною 1 статті 189 КК України у вигляді:
– обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк
Вимагання вчинене повторно чи групою осіб за попередньою змовою карається вже більш жорстко. Так само як й вимагання грошей з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або з пошкодженням чи знищенням майна, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому. Винному в такому разі загрожує:
– позбавлення волі на строк від трьох до семи років
Відповідальність та покарання за вимагання грошей з обтяжуючими обставинами
В ряді випадків вимагання грошей може бути вчинене з обтяжуючими обставинами які суттєво підвищують рівень суспільної небезпечності діяння. Зокрема, це випадки, коли гроші вимагали одночасно з насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, або так, що це завдало майнової шкоди у великих розмірах потерпілому (наприклад, велика сума). У таких ситуаціях винні притягаються до покарання за вимагання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років із конфіскацією майна
У ситуаціях, коли внаслідок вимагання грошей чи майна це завдало майнової шкоди в особливо великих розмірах, або вимагання що було вчинене організованою групою чи поєднане із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження, воно карається максимально жортско:
– позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна
Що ще слід знати про вимагання грошей
Існує багато особливостей правильної кваліфікації даного діяння. Тому перед тим як вирішувати питання про покарання за вимагання грошей, слід розібратись з кваліфікацією. Вимагання є дуже небезпечним злочином, але його часто плутають із іншими складами злочинів. Як вже зазначалось раніше – із грабежем, розбоєм а іноді й шахрайством. Крім того, часто трапляються випадки, коли винний намагається повернути «своє» погрожуючи розправою.
Важливо розуміти, що як вимагання грошей можна кваліфікувати лише такі ситуації, коли гроші які вимагаються – не належать винному. Якщо ж хтось позичив у борг гроші та вимагає їх повернути – вимагання не буде. Проте, це не виключає відповідальності за інші діяння (наприклад, за побиття, чи за погрозу вбивством тощо).
У кожному випадку треба окремо з’ясовувати чи є вимагання грошей злочином, чи це цивільно-правові відносини між людьми.