Невинний «жарт» про замінування може доволі дорого обійтися веселим людям. Покарання за замінування в Україні передбачене кримінальне. Наразі відсутня стаття в КУпАП про замінування чи інші погрози безпеці громадян. Це злочин, за який, до речі, передбачене доволі серйозне покарання. Яка стаття за замінування? Це діяння в Кримінальному кодексі України – стаття 259, й визначається як завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності.

Суть цього злочину полягає не лише в замінуванні (хоча воно найбільш поширене), але й в неправдивому повідомленні про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками.
Яка відповідальність за неправдиве замінування
Зміст
Покарання за замінування передбачається статтею 259 КК України, у разі неправдивого (брехня, жарт) повідомлення про наявність обставин (замінування, підпал тощо) які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками.
Для того, щоб відповідальність настала, достатньо невдало пожартувати – повідомити компетентні органи (поліція, СБУ, прокуратура, служба безпеки підприємства, адміністрація закладу, наприклад, школи чи ВНЗ) про наявність загрози. Повідомлення звісно, повинно виглядати серйозно та сприйматись реально.
Розмір покарання за замінування залежить від того, чи були спричинені тяжкі наслідки, чи ні. Якщо це було повідомлення про замінування яке не призвело до тяжких наслідків, винному загрожує покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від двох до шести років
Якщо ж були заподіяні тяжкі наслідки, наприклад, люди травмувались під час екстреної евакуації, були заподіяні значні збитки тощо, винна особа притягається до відповідальності у вигляді:
– позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років, в залежності від тяжкості таких наслідків (оцінюються слідством та судом)
Кому загрожує відповідальність за неправдиве повідомлення про замінування?
Особливість кримінального законодавства України полягає в тому, що не всі особи до досягнення певного віку несуть кримінальну відповідальність. Так, покарання за замінування за статтею 259 КК України загрожує особам, яким виповнилось 16 років. Всі, хто не досяг 16-річного віку не визнаються суб’єктом цього злочину, та не притягаються до відповідальності за цією статтею.
Разом з цим, така поведінка дітей чи підлітків все одно має кримінально-правову оцінку, і як варіант тягне застосування виховних заходів та адміністративної й цивільно-правової (відшкодування шкоди та збитків) відповідальності батьків.
Якщо телефонували з телефона друга…
Трапляються випадки, коли повідомлення про замінування відбувається через телефони сторонніх осіб. Це зокрема, класичні прохання подзвонити, переговорити, закінчились гроші тощо. В такому випадку, претензії звісно будуть направлені в першу чергу до власника телефону. Проте він не підлягає відповідальності, якщо не зможуть довести, що вчинив ці дії умисно та є співучасником злочину.
Тож, якщо з вашого телефону здійснили неправдиве (фейкове) замінування – не слід викидати телефон чи вимикати його! Краще за все повідомити правоохоронців та сказати, що ви лише в процесі дізнались що то було. Звісно, вашого “друга” доведеться здати. Однак, якщо ви цього не зробите, вас притягнуть до відповідальності за фейкове замінування чи за віказ від дачі показань (свідчень) у кримінальному провадженні.
Вирішуйте самі!