Все більше люди думають про захист тварин та визнання їх важливим елементом в житті. Законодавство що дедалі більше намагається захистити тварин від людських посягань. Окрема тема – тварини, які знаходяться поряд з людьми. Це зокрема домашні тварини, вуличні тварини що мешкають у містах України тощо. В зв’язку з цим, багатьох цікавить питання про покарання за знущання над тваринами та жорстоке поводження з ними. В цілому можна сказати що за жорстоке поводження загрожує покарання від:
– арешту на строк до шести місяців до позбавлення волі на строк до восьми років
Можна сказати, що сьогодні є дві крайнощі. З одного боку прихильники покарання за жорстоке поводження з тваринами явно перегинають палку в бік переваги тварини над людиною. З іншого боку, окремі люди ведуть себе гірше за тварин – знущаються та мордують їх, отримуючи при цьому задоволення. Давайте розберемося, яка відповідальність за жорстоке поводження з тваринами? Яка стаття за знущання над тваринами в Україні?
Яка стаття за знущання над тваринами та жорстоке поводження з ними
Зміст
Законодавство України передбачає кримінальну відповідальність за знущання над тваринами (жорстоке поводження). В КУпАП (адміністративний кодекс) немає жодної норми, яка б карала штрафом чи в інший спосіб такі дії. Яка стаття за за знущання над тваринами? Це стаття 299 КК України «Жорстоке поводження з тваринами». Іншими словами – знущання над тваринами – кримінальний злочин за яке передбачається доволі суворе покарання.

Згідно названої статті, покарання настає за жорстоке поводження з тваринами, а саме якщо це призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій.
Як бачимо, відповідальність за жорстоке поводження з тваринами може наставати з різних підстав. Доцільно їх розглянути, щоб розуміти за що можуть притягнути.
Відповідальність за жорстоке поводження з тваринами
Відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настає у разі умисних дій. Це умисний злочин. Особа спеціально бажає знущатись над тваринами та й робить це навмисно. Якщо тварині заподіюється шкода з необережності – ніякої відповідальності не настає за цією статтею. Наприклад, якщо водій збив собаку на авто, переїхав її тощо, та залишив її вмирати на дорозі – це не жорстоке поводження з тваринами (бо це необережні дії)!
Виходячи з чинної редакції статті, відповідальінсть за жорстоке поводження настає у разі вчинення таких дій:
- жорстокі дії (побиття, не годування, мучення, удушення тощо) які призвели до каліцтва чи загибелі тварини
- нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин (вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів)
- публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами (пропозиція «стріляти собак», «топити котів» тощо)
- поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій (розповсюдження листівок чи повідомлень про необхідність травити бездомних собак тощо)
За будь-яке з цих діянь винній особі загрожує покарання за жорстоке поводження (знущання) над тваринами.
За яких тварин можуть притягнути
Тварин на нашій землі дуже багато. І, за знущання далеко не над усіма тваринами можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Зокрема, покарання настає лише за знущання над тваринам, що відносяться до хребетних. За знущання над іншими тваринами – ніякого покарання не предбачено. Навіть, якщо це умисні збочені дії вчинені в публічному місці.
Окремо, слід звернути увагу, що відповідальність та покарання за знущання над тваринами настає як за дії вчинені по відношенню до домашніх тварин, чи тварин, які перебувають на балансі підприємств, установ та організацій, так і за безпритульних тварин (собак, котів тощо). Тому немає різниці чи проходить знущання над безпритульними тваринами, чи над домашніми – в будь-якому разі настане покарання.
Яке покарання за жорстоке поводження з тваринами?
За жорстоке поводження з тваринами покарання настає в залежності від того, хто, де, коли та в якому складі (співучасники) вичинене. Так, зокрема, у більшості випадків покарання за знущання над твариною для винного буде у вигляді:
– арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років
Якщо ж жорстоке поводження з тваринами вчинене на очах у малолітнього чи неповнолітнього (наприклад, на території школи, дитячого садку, у дворі житлового будинку, на дитячому майданчику тощо), покарання для винного:
– обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років
В найбільш обтяжуючих випадках (це, зокрема, вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом), винному в знущанні над тваринками світить:
– позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років
Які дії не є знущанням чи жорстоким поводженням з тваринами
Проблема розглянутої статті та відповідальності за знущання в тому, що вона однобічна, та не враховує безлічі проблем українського суспільства. Зокрема, не є знущанням чи жорстоким поводженням з тваринами захист та самозахист людини. Наприклад, якщо на вас напала собака, а ви її забили палицею чи камінням на очах діточок – даний факт не є злочином. Так само, вистріл на упередження (до того як вас вкусить безпритульна собака) не є караним.

Однак дії, які спрямовані на заподіяння смерті тваринам з особливою жорстокістю, заздалегідь сплановані – як правило кваліфікують як жорстоке поводження. Наприклад, розкидання отрути для собак з метою їх знищення.