Життя людини визнано в Україні найвищою цінністю. Його неможна навіть порівняти із іншими благами, які нас оточують. Тим не менш, часто на життя скоюються посягання. При цьому, настає покарання за вбивство людини в Україні, яке є одним з найсуворіших, з поміж інших видів покарань. Відповідальність за вбивство людини передбачається в Кримінальному кодексі України. Але водночас, може бути багато випадків, при яких відповідальність за вбивство в Україні буде не суворішою за крадіжку…
Все залежить від того, в який спосіб та з яким відношенням (форма вини) вчинене відповідне діяння. Коротко надаючи відповідь можна сказати, що в Україні за вбивство загрожує покарання у вигляді:
– від виправних робіт на строк до двох років до довічного позбавлення волі
Такий суттєвий розбіг санкцій та покарання пояснюється тим, що вчинити вбивство можна умисно, необережно, у складі окремих необережних злочинів та й взагалі при перевищені меж необхідної оборони. Отже, щоб розібратись що загрожує за вбивство, треба просто проаналізувати деякі варіанти та окремі статті Кримінального кодексу.
Що таке вбивство та які варіанти вбивств передбачаються у законодавстві України
Зміст
Кримінальне законодавство України (лише кримінальне!) передбачає відповідальність за вбивство людини. Зокрема, даним злочинам присвячено окремий розділ КК України «КРИМІНАЛЬНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ ПРОТИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ОСОБИ». В даному розділі законодавець надає низку статей:
- Стаття 115. Умисне вбивство
- Стаття 116. Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання
- Стаття 117. Умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини
- Стаття 118. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення
- Стаття 119. Вбивство через необережність
Окрім цих варіантів, покарання за убивство може наставати й за іншими статтями, які «розкидані» по іншим розділам. Наприклад, за вбивство покарання може настати за частиною 2. ст.121 КК як за таке, що сталося у разі нанесення тяжкого тілесного ушкодження або за ч.3 ст. 287 КК як за ДТП що спричинило загибель людини тощо. Тим не менш, є декілька «класичних» ситуацій, коли зрозуміло навіть не фахівцям, яке приблизно покарання буде нести особа за вбивство людини.
Покарання за умисне вбивство
За законодавством України, відповідальність за заподіяння смерті людині умисно передбачається в декількох статтях, але основна за них це стаття 115 КК України. В той же час, з урахуванням особливостей поведінки вбивці та його сприйняття ситуації, небезпечності його дій щодо оточуючих та інших факторів, можна виділити:
- прості умисні вбивства
- ускладнені умисні вбивства (кваліфіковані)
Покарання за умисне вбивство людини в Україні без ускладнень передбачене ч.1 ст.115 КК України та передбачає:
– позбавлення волі на строк від семи до п’ятнадцяти років
Це абсолютна більшість всіх випадків вбивств в нашій країні, та отже основна відповідь на запитання в розрізі статті!
Покарання за ускладнене вбивство (на юридичній мові – кваліфіковане вбивство) передбачене у ч.2 ст.115 КК України та може включати такі обтяжуючи вбивство обставини як:
- двох або більше осіб;
- малолітньої дитини або жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності;
- заручника або викраденої людини;
- вчинене з особливою жорстокістю;
- вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб;
- з корисливих мотивів;
- з хуліганських мотивів;
- особи чи її близького родича у зв’язку з виконанням цією особою службового або громадського обов’язку;
- з метою приховати інше кримінальне правопорушення або полегшити його вчинення;
- поєднане із зґвалтуванням або сексуальним насильством;
- вчинене на замовлення;
- вчинене за попередньою змовою групою осіб;
- вчинене особою, яка раніше вчинила умисне вбивство
- з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості
За перераховані вище варіанти вчинення умисного вбивства людини в Україні, передбачається покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічного позбавлення волі, з конфіскацією майна увипадку вчинення вбивства з корисливих мотивів
Покарання за необережне вбивство
Покарання за необережне вбивство в Україні передбачається в статті 119 КК, й винному у такому разі загрожує:
– обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.
Прикладами таких ситуацій може бути вбивство яке заподіяне при недбалості особи – електрик не вимкнув напругу та випадково загинула дитина, яка торкнулась силового кабелю.
Покарання за вбивство в Україні при певних обставинах
Кримінальний кодекс України покарання за вбивство передбачає також й менш суворе, якщо воно було вчинено за певних обставин чи певною особою. Наприклад, якщо вбивство вчинене в стані сильного душевного хвилювання, передбачається покарання у вигляді:
– обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк
Якщо убивство вчинила мати, щодо своєї новонародженої дитини, то покарання за це таке саме як й у випадку вище:
– обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк
У ситуаціях, коли людину вбили при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, винний підлягає покаранню у вигляді:
– виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до двох років
Вбивство людини при інших злочинах та відповідальність за це
У разі коли смерть заподіюється в результаті вчинення інших злочинів, наприклад, порушення різних правил безпеки, скоєння ДТП та інших ситуаціях зі змішаною формою вини, покарання за такі дії як правило не перевищують п’ять років позбавлення волі або ще менш суворі.
Водночас, якщо на життя людини посягають з приводу того, що вчинюється якась професійна діяльність у правоохоронній сфері та деяких інших, відповідальність за вбивство буде найбільш сувора. Наприклад, покарання за вбивство судді – як правило довічне позбавлення волі, або за вбивство журналіста з приводу його журналістської діяльності – так само.
Що треба знати про покарання за вбивство людини в Україні
Треба враховувати, що в залежності від певних обставин, особа може або взагалі не притягатись до покарання, або бути дуже суворо засудженою. Все це залежить від багатьох факторів, які встановлює слідство. Кваліфікація умисних вбивств як правило дуже складна та суперечлива.
Існує певна судова практика, в розрізі якої оцінюється умисел та спрямованість дій винної особи. Наприклад, якщо в результаті бійки людину багато разів били по голові, а вона через тиждень померла в лікарні – це не необережне вбивство чи щось інше, а умисне вбивство, за яке передбачається покарання у вигляді позбавлення волі від 7 до 15 років у в’язниці.
Також, від умисних вбивств треба відрізняти умисні тяжкі тілесні ушкодження які призвели до заподіяння смерті людини.