Судова система та інші органи у своїй роботі часто грунтуються на свідченнях сторін та окремих осіб. У більшості справ неможливо дійти висновку, не послухавши свідків. В той же час, не всі свідки дають правдиві та реальні показання (свідчення). Справедливо постає питання, яка передбачена відповідальність за дачу неправдивих свідчень? Що загрожує за неправдиві свідчення у суді? На ці питання ми дамо відповідь нижче, в рамках даної статті. І як завжди, слід відразу дати відповідь для тих хто хоче зорієнтуватись.
За дачу неправдивих свідчень передбачена кримінальна відповідальність, і це загрожує покаранням для того хто такі свідчення надає:
– від виправних робіт на строк до двох років до позбавленням волі на строк до п’яти років
Далі розберемо чому така велика відмінність та у яких випадках конкретно яке покарання за дачу неправдивих показань застосовуються.
Стаття за за дачу неправдивих свідчень
Як це не дивно, але статтю за дачу неправдивих свідчень напряму у Кримінальному Кодексі України ви не знайдете. Бо починаючи з 2020 року вона має іншу назву. Мова йде про ст. 384 КК України «Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу».
Вже з однієї назви зрозуміло, що неправдиві свідчення відповідальність за які ми розглядаємо, можуть надаватись не лише в суді. Це зокрема й різні комісії, тимчасові слідчі, суд тощо. При цьому, варіантів дати неправдиві свідчення доволі багато. Статтею передбачається, що під поняття «дачу неправдивих свідчень» підпадають:
- показання свідка, потерпілого
- завідомо неправдивий висновок експерта, спеціаліста, складені для надання або надані органу, що здійснює досудове розслідування, виконавче провадження, суду, Вищій раді правосуддя, тимчасовій слідчій чи спеціальній тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України
- подання завідомо недостовірних або підроблених доказів
- завідомо неправдивий звіт оцінювача про оцінку майна
- завідомо неправильний переклад
Отже, винного можуть притягнути не лише за неправдиві свідчення, але й за цілу низку дій, які прирівнюються до них. Це стосується перш за все спеціалістів та фахівців, що надають певні висновки чи оцінки.
Яка відповідальність за дачу неправдивих свідчень
В залежності від того, яким чином та як саме здійснене введення в оману суду або іншого уповноваженого органу, настає більш або менш сувора кримінальна відповідальність. Якщо мова йде про дії вказані в частині першій статті 384 КК України, які полягають у наданні неправдивих свідчень, оцінки, висновку тощо (це більшість судових справ, зокрема свідчення по цивільним чи господарським справам у суді), винному загрожує:
– виправні роботи на строк до двох років або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років
Якщо неправдиві свідчення покарання за які ми розглядаємо ще й поєднані з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинені з корисливих мотивів (за гроші), винному загрожує:
– виправні роботи на строк до двох років або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років
Прикладом тяжкого чи особливо тяжкого злочину може бути вбивство людини та покарання за нього. Таким чином, не слід давати неправдиві свідчення, особливо в рамках кримінального процесу, де автоматично до «брехуна» буде застосована частина друга статті 384, за якою можуть притягнути навіть до позбавлення волі (в’язниця).