Щорічно в Україні скоюється безліч ДТП. В частині з них страждають пішоходи. Під час зіштовхування з автівкою, пішохід може бути збитий, травмований, а в окремих випадках відбувається наїзд на пішохода. Законодавство передбачає відповідальність за наїзд на пішохода. Суворість покарання за наїзд на пішохода залежить від тяжкості ушкоджень. Водночас, як правило, при наїзді на пішохода заподіюються доволі серйозні ушкодження.
Якщо за збиття пішоходів у містах найчастіше притягують до адмін відповідальності, то за наїзд на пішохода, як правило, настає кримінальна відповідальність. І так, що загрожує водієві у разі наїзду на людину під час керування транспортним засобом?
Яка відповідальність за наїзд на пішохода в Україні
Зміст
В Україні, за наїзд на людину на пішохідному переході передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наїзд на пішохода який не потягнув настання серйозних ушкоджень, водієві загрожує відповідальність у вигляді:
– штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року

Найчастіше серед таких випадків – ушкодження включно до легких тілесних ушкоджень, різноманітні садна, синці, незначні ушиби без порушення функціональності кінцівок, які не спричинили розладу працездатності. Навіть у випадку розтягнень чи вивихів і тим паче переломів – така відповідальність вже не настає, бо не охоплюється нормою адміністративного права.
Покарання за наїзд на пішохода з переломом чи іншими ушкодженнями
У випадку наїзду на людину яка переходила дорогу в встановленому місці та заподіяння їй тілесних ушкоджень які спричинюють певний розлад працездатності, настає, як правило, кримінальна відповідальність. Це ушкодження від середньої тяжкості, тіяжкі телесні та навіть заподіяння смерті пішоходу.
При середній тяжкості тілесних ушкоджень, що як правило виражаються у заподіянні переломів, забиття, непроникаючих пошкодженнях з крововиливом, серйозному вивиху чи розтягненні кінцівок, непроникаючих поранень грудної клітини (сдавлення), водієві загрожує:
– штраф у розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи до двох років, чи арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років (виправний центр схожий на в’язницю), з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без цього
Якщо пішоходу було заподіяно тяжких ушкоджень (це доволі об’ємний перелік, включаючи інвалідність, втрату органу чи функції, втрата працездатності на одну третину й більше, ушкодження що були небезпечні для життя в момент заподіяння та ін.) або він взагалі загинув під час наїзду чи невдовзі помер у лікарні після ДТП, водієві загрожує відповідальність у вигляді:
– позбавлення волі (в’язниця) на строк від трьох до восьми років з можливістю одночасного позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років
Відповідальність за наїзд на декілька пішоходів
Часто трапляється, що під час переходу дороги на пішохідному переході збивають відразу декілька людей. В таких випадках відповідальність винної особи визначається в залежності від тяжкості наслідків, а не кількості збитих пішоходів. Так, якщо було збито одного пішохода та заподіяно тяжких тілесних ушкоджень, водій буде нести кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі.
Якщо ж було збито п’ять пішоходів (група дітей) які переходили дорогу у встановленому місці та які отримали незначні травми – водій буде відповідати за адміністративним законодавством. На нього буде накладено штраф у розмірі 340 грн.
Яка ще відповідальність існує за наїзд на людину в Україні?
Окрім відповідальності перед законом за наїзд на пішохода, воді також несе цивільно-правову відповідальність перед потерпілими (пішоходами). Тому, у разі наїзду, він зобов’язаний покрити всі витрати пов’язані з лікуванням та відновленням здоров’я.
Якщо ж водій має поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів – витрати у розмірі, вказаному в полісі покриває страхувальник.