Побиття людини в Україні зустрічається усюди. Це може бути й звичайна шкільна бійка й серйозні розбірки між бандитами. В той же час, відповідальність за побиття людини повинна наставати в усіх випадках. З огляду на те, що бійки трапляються хіба не щодня (у колах, ВНЗ, нічних клубах тощо), не завадить знати яке покарання за побиття людини в Україні.
Як завжди, забігаючи наперед, винному в побитті іншої людини може загрожувати покарання:
– від штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до десяти років позбавлення волі (в’язниця)
Чому ж така істотна різниця існує в покаранні за побиття людей в Україні? Все просто – побити можна по-різному. Отож в одних випадках буде невелике покарання, а в інших дуже сувора відповідальність. Давайте розберемося що погрожує за побиття людини, та як зовні відрізнити тяжкі випадки від звичайних.
Яке покарання за побиття – залежить від наслідків
Зміст
- 1 Яке покарання за побиття – залежить від наслідків
- 2 Відповідальність за побиття з заподіянням побоїв
- 3 Покарання за побиття з нанесенням легких тілесних
- 4 Відповідальність за побиття з заподіянням середньої тяжкості ушкоджень
- 5 Яка відповідальність за побиття людини с тяжкими ушкодженнями
- 6 Що буде за забиття людини на смерть
- 7 Покарання за групове побиття: що впливає на відповідальність
- 8 Групове побиття яка стаття
- 9 Хто не підлягає відповідальності за побиття людей?
Як вже було окреслено, основний критерій (але не єдиний!) це наслідки. В одному випадку можна побити так, що навіть й синців не залишиться (так за легендою працюють «мусора» коли вибивають покази на допитах). В іншому – так, що людина невдовзі помре. За законодавством України, в більшості випадків за побиття людини передбачене кримінальне покарання. Кримінальна відповідальність за побиття базується на розподілі всіх видів нанесених ушкоджень на рівні.
В Кримінальному кодексі України виділяють: побої, легкі тілесні ушкодження, середньої тяжкості тілесні ушкодження, тяжкі тілесні ушкодження. Також бувають випадки катування та мордування, а інколи – тяжких тілесних що спричинили смерть потерпілому.

Відповідальність за побиття з заподіянням побоїв
Якщо в результаті побиття людини були нанесені побої (а це такі ушкодження, що «не дотягнули» до тілесних), покарання передбачається статтею 126 КК України й може бути:
– штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року, або позбавлення волі на на строк до п’яти років
Які це випадки? Перш за все – це ситуації, коли потерпілому були нанесені удари (може й численні) які не спричинили розладу здоров’я (лікарняного) або втрати працездатності. В більшості випадків це синці та садна, незначні забої без серйозних наслідків. Інколи так кваліфікуються навіть одиничні удари (наприклад, в обличчя кулаком), які спричинили фізичний біль.
Покарання за побиття з нанесенням легких тілесних
В бійках часто трапляються й доволі прості на вид, але не на відповідальність ушкодження. Це легкі тілесні. Законодавець передбачає відповідальінсть за них у статті 125 КК України. Винному, в залежності від тяжкості (виділяють два види цих тілесних) загрожує:
– штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років
Які це ушкодження? Це можуть бути не тяжкі забої, заподіяння вивиху чи ушибу, тріщини у кістках, що не обмежують істотно рух (але не триваліше ніж 6 днів на лікарняному!). В окремих випадках це може бути забиття, що стали причиною кульгання (тимчасового), неможливості нормально розгинати чи згинати кінцівок тощо.
Відповідальність за побиття з заподіянням середньої тяжкості ушкоджень
Дані випадки вже відносяться до реально серйозних. Якщо більшість справ попереднього типу закінчується примиреннями чи випробовувальним терміном, за побиття людини с середньої тяжкості тілесними реально може «світити» в’язниця. Так, зокрема, згідно статті 122 КК України, за нанесення ушкоджень середньої тяжкості передбачене покарання у вигляді:
– виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до п’яти років
Ці ушкодження не повинні, при цьому, перевищувати тривалість лікарняного понад 21 день. У іншому випадку – винному загрожує дуже серйозна відповідальність. Це буде обов’язково позбавлення волі. До ушкоджень середньої тяжкості відносять всі ті, що спричинили розлад здоров’я та/або втрату працездатності більш серйозно. Як правило це переломи, забиття, ушкодження що потребують лікарського втручання.
Яка відповідальність за побиття людини с тяжкими ушкодженнями
Заподіяння тяжких тілесних при побитті – тяжкий злочин. За це винному безальтернативно загрожує позбавлення волі. Такі ушкодежння – небезпечні для життя в момент заподіяння. Також до таких ушкоджень відносять випадки (як правило) коли людини побили палицею, камінням, сторонніми важкими предметами тощо. Тим паче це побиття з застосуванням ножа чи іншої холодної зброї. Це черепно-мозкові травми, струси й забиття голови тощо.
Винному при цьому, в залежності від ряду особливостей загрожує покарання у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років
Що буде за забиття людини на смерть
Нажаль, трапляються випадки, коли людину забивають. Відповідальність за забиття (а не побиття) людини на смерть також передбачена у Кримінальному кодексі. Треба врахувати лише той факт, що забити у бійці людину могли ненавмисно або умисно. При цьому, якщо людину спеціально вбили шляхом нанесення багатьох ударів – це кваліфікується як вбивство, а винний (чи винні) відповідає з усією суворістю за умисне вбивство.
Якщо ж смерть настала від необережності (наприклад, сильно побили – як наслідок стався витік крові у черепну порожнину, чи зламали ребро яке проткнуло легені тощо) – винних притягають за умисні тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть. Це також тяжкий злочин, але трохи «лояльніший» за умисне вбивство. Винним в такому випадку загрожує:
– позбавлення волі на строк від семи до десяти років
Покарання за групове побиття: що впливає на відповідальність
Останнє питання в рамках розглядуваної теми – яке покарання за групове побиття. Для відповіді треба взяти два фактори: наслідки (основний) та характер діяльності співучасників. В будь-якому випадку, покарання за побиття людини групою осіб більш суворе. Це обставина, яка обтяжує покарання та відповідальність. Разом із тим, якщо в результаті заподіяли лише побої, то все закінчиться не дуже серйозно для винного. Якщо тяжкі тілесні, чи не дай Боже, смерть – дуже погано.
Слід уточнити, що при призначенні покарання, за груповий злочин – побиття, буде призначене покарання ближче до верхньої межі. Простіше це можна пояснити на прикладі. Так, якщо одна людина поб’є іншу – передбачене покарання у вигляді позбавлення волі від 1 до 4 років. Суддя розглянув справу та призначив покарання в 1,5 роки. Так от у разі групового побиття, виним загрожує скоріш за все 3 чи більше роки.
Групове побиття яка стаття
За групове побиття стаття буде такою, які будуть наслідки цього побиття. Якщо заподіяли побої групою осіб – стаття 126, якщо легкі тілесні – 125. Якщо забили на смерть людину коли били її, за таке побиття групою осіб стаття 121 КК України. Тобто, все залежить від наслідків. Але як вже зазначалось, все одно за групове побиття покарання більш суворе, ніж за одноособову бійку.
Хто не підлягає відповідальності за побиття людей?
Не підлягають відповідальності за побиття та покаранню люди (особи), які не досягли 14 років. А для не тяжких випадків (побої, легкі та середньої тяжкості тілесні) – з 16 років. В випадку, коли ці особи вчиняють злочин, їх батьки притягаються до адміністративної відповідальності, а винні – можуть бути піддані виховним заходам (направлення на навчання в спецзаклади).