Угон автомобіля в Україні в законодавстві позначається терміном «незаконне заволодіння транспортним засобом» (термін «угон» не використовується в професійній сфері). Відповідальність за угон автомобіля настає за статтею 289 Кримінального кодексу України. Статтею передбачена відповідальність за угон не лише авто, але й інших видів транспортних засобів, які мають робочий об’ємом двигуна понад 50 см3 (чи електродвигун, що забезпечує конструктивну швидкість, яка перевищує 40 км/год) та для керування якими потрібне посвідчення яке видається державними органами.
Покарання за угон авто залежить від деяких обставин, зокрема, способу заволодіння автомобілем, наявністю повторності (особа в перший раз притягається за цією статтею чи вдруге), наявності співучасників які допомагали угнати авто, чи було це поєднане з заподіянням або погрозою заподіяння насильства небезпечного для життя та здоров’я потерпілого, та, яку матеріальну шкоду було заподіяно угоном.
Яка відповідальність за угон автомобіля в Україні?
Зміст
Угон авто в Україні є злочином, а не адміністративним правопорушенням. За скоєння угону автомобіля (незаконне заволодіння) встановлено кримінальне покарання, розмір та суворість якого залежить від супутніх обставин. Так, за одноособовий (без співучасників) таємний угон авто (без свідків) та застосування насильства, вчинений вперше, що не заподіяв значної чи великої шкоди (ці поняття визначаються згідно пункту 3 Примітки до статті 289 Кримінального кодексу України) настає відповідальність у вигляді:
– штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк.
У випадку наявності кваліфікуючих ознак (обтяжуючих вину) у виді співучасників, повторного вчинення незаконного заволодіння, застосування насильства до потерпілого (вчинення угону шляхом грабежу чи розбою), чи вчинене з проникненням у приміщення або сховище (гараж, паркінг тощо), за угон відповідальність передбачена у вигляді:
– позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Якщо ж угон авто вчинений організованою групою або поєднаний з насильством, яке є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо угоном завдано великої матеріальної шкоди, передбачається відповідальність у вигляді:
– позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Приклад угону автомобіля та відповідальність за нього

Класичним прикладом угону авто є таємне, вночі, заволодіння автомобілем шляхом відмикання сигналізації та запуску двигуна. При цьому, не має значення чи встигне особа зникнути з місця злочину, чи буде затримана майже на місці, адже угон авто відповідальність за яке настає – формальний склад злочину. Тому для притягнення винного до відповідальності достатньо самого факту заволодіння автомобілем. Якщо злочинець лише почав від’їжджати та був відразу затриманий – згідно статті 289 Кримінального кодексу України, він вважається таким, що вчинив не замах на злочин, а вже повністю закінчений злочин.
З якого віку настає відповідальність за угон автомобіля в Україні?
Відповідальність за угон авто настає з 16 років, але у випадках якщо особа застосовувала насильство, що є небезпечним для життя спрямоване на заволодіння транспортним засобом чи погрожувала його застосуванням – з 14 річного віку.
Не притягаються до відповідальності за угон авто
На практиці, правоохоронні органи неохоче відкривають провадження щодо незаконного заволодіння транспортними засобами в межах родинного кола (діти, батьки). Тобто особи, яким надано усно право користування транспортним засобом за згодо власника, навіть, якщо така згода не оформлена письмово.
Звільнення від відповідальності за угон автомобіля в Україні
Законодавство передбачає випадки, коли відповідальність за угон автомобіля не настає. Зокрема, у випадку угону вчиненого таємно (наприклад, вночі), без присутності свідків та застосування погроз чи насильства – особа може бути звільнена від відповідальності та покарання за угон авто, якщо вона добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула транспортний засіб власнику і повністю відшкодувала завдані збитки (згідно ч.4 ст.289 Кримінального кодексу України).
Найпоширеніші запитання та відповіді
Яка відповідальність за угон автомобіля?
штраф від однієї тисячі до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавлення волі на той самий строк
Яка відповідальність за насильницький угон автомобіля?
позбавленн волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
З якого віку настає відповідальність за угон автомобіля в Україні?
Відповідальність за угон авто настає з 16 років, але у випадках якщо особа застосовувала насильство, що є небезпечним для життя спрямоване на заволодіння транспортним засобом чи погрожувала його застосуванням – з 14 річного віку