Під час дорожнього руху трапляються ситуації, коли пішоходи зазнають ушкоджень від транспортних засобів. Зокрема, непоодинокі випадки збиття пішоходів транспортними засобами. При цьому в Україні чітко передбачена відповідальність за збиття пішохода. Покарання за збиття людини водієм транспортного засобу може буди адміністративним чи кримінальним. Окрім цього, винна особа в рамках цивільно-правової відповідальності зобов’язана відшкодувати витрати на лікування потерпілому.
Вид відповідальності та покарання за збиття пішоходу залежить від тих ушкоджень, що він отримав внаслідок ДТП. У разі адмін відповідальності водієві загрожує штраф в розмірі 340 грн. або позбавлення права керування транспортним засобом. Однак у разі загибелі пішохода або заподіяння тяжких травим, водієві загрожує до 10 років позбавлення волі з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами (після звільнення з в’язниці).

Покарання за збиття людини без тяжких наслідків
Зміст
Якщо пішоходу було заподіяно незначну шкоду через те, що його збили на проїжджій частині чи на пішохідному переході (за відсутності порушень), настає адмін відповідальність. Це зокрема, стаття «за збиття пішохода» 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Винному загрожує:
– штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року
Відповідальність за збиття пішохода з тяжкими наслідками
Під тяжкими наслідками збиття пішохода мається на увазі заподіяння у разі ДТП пішоходу: середньої тяжкості тілесних ушкоджень, тяжких тілесних ушкоджень або заподіяння смерті. Окрема, найбільш сувора відповідальність настає у разі збиття пішоходів та заподіяння їм смерті (смерть двох чи більше людей).
Якщо було заподіяно при збитті середньої тяжкості тілесні, то водій несе відповідальність за частиною першою статті 286 Кримінального кодексу. Йому загрожує покарання за збиття людини у вигляді:
– штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без цього
Якщо було заподіяно тяжкі тілесні при збитті пішохода (це, наприклад, інвалідність, пошкодження що небезпечні для життя, втрата кінцівок чи органів, втрата зору, слуху та ін.), водій підлягає кримінальній відповідальності за частиною другою статті 286 Кримінального кодексу. Йому загрожує суворе покарання за збиття людини у вигляді:
– позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з можливістю одночасного позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років
Чи у всіх випадках настає покарання за збиття пішохода?
Ні! Далеко не у всіх випадках настає покарання за те, що водій збив пішохода. Складність полягає в тому, що правоохоронні органи та сама структура норм законодавства побудовані таким чином, що пішоход, як учасник дорожнього руху – прав у переважній більшості випадків. Водночас, за збиття пішохода не на «зебрі» та в місцях не призначених для переходу, а також на проїжджій частині під час руху транспортних засобів – відповідальність не настає!
Більш того, пішоходи з вини яких сталось ДТП, підлягають адміністративній відповідальності за статтею 127 КУпАП та зобов’язані в цивільно-правовому порядку відшкодувати вартість ремонту транспортних засобів, які дістали пошкоджень.